Paulina Ołowska Czar Warszawy
01.03 – 27.04.2014 Paulina Ołowska Czar Warszawy
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
artysta: Paulina Ołowska
kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Katarzyna Kołodziej
To pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Pauliny Ołowskiej w Polsce, pokazująca wielowątkowość zarówno tematyki, jak i metod pracy artystki. Zawiera malarstwo, rzeźbę, scenografię, instalacje, neon, asamblaż, rysunek, kolaż i tkaninę, oraz przygotowaną specjalnie na wystawę nową instalację – sklep z kolekcją mody firmy Clemens en August.
W swoich pracach artystka porusza problem związków pomiędzy historycznymi awangardami i teraźniejszością, tworząc swoisty melanż sztuk – wysokiej z użytkową i popularną. Interesuje ją współczesność i aktualność, którą zderza z utopijnymi wizjami z przeszłości, namawiając widza do refleksji nad zapomnianą estetyką i ideologią.
Tytuł wystawy pochodzi od nazwy perfumerii na rogu ulic Kruczej i Żurawiej w Warszawie, istniejącej od lat 60. Reklamował ją stylowy neon z napisem i rysunkiem przedstawiającym butelkę perfum. W latach 80. neon został zdjęty, a w latach 90. zamiast niego pojawiła się „billboardowa dziewczyna” – wizerunek typowy dla reklam z tamtego czasu. Dziś witryny zlikwidowanego jakiś czas temu sklepu są zaklejone warstwami plakatów. Czar Warszawy prysł.
Paulina Ołowska bada procesy przemiany miasta i relacji społecznych w epoce narastającej konsumpcji. W jej pracach często obecna jest postać kobiety. Opowiada o idei kobiety w erze konsumpcji oraz o kobiecie jako obiekcie konsumpcji (przedstawianej jako obiekt lub cel reklamy).
Ekspozycja gromadzi wybór prac powstałych od 2004 roku. Artystka skupia się na pracach nawiązujących do jej wcześniejszych projektów i realizacji w szerokim rozumieniu inspirowanych Warszawą – jej historią i przemianami. Warszawa jest według artystki kobietą. Wystawa Czar Warszawy mówi o marzeniach, o idealnym życiu, z dystansem odnosząc się do przemian i nowych sytuacji.
Paulina Ołowska
Czar Warszawy
01.03 – 27.04.2014
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
Zobacz na mapie
Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela godz. 12–20
czwartek – wstęp wolny
kasa biletowa czynna do godziny 19.30
Współorganizatorem wystawy jest Stedelijk Museum w Amsterdamie, gdzie część eksponatów była prezentowana na wystawie „Au Bonheur des Dames” (wrzesień 2013–styczeń 2014)
partner galerii: Lidex
sponsorzy wernisażu: DeLonghi, Kenwood, Freixenet
patroni medialni: Futu, K Mag, The Warsaw Voice, Stolica, Artinfo.pl