Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.
-
26.04 – 23.06.2013Basia BańdaCodzienne wiadomości - Warszawa
Projekt Basi Bańdy zatytułowany Codzienne wiadomości – Warszawa powstał z myślą o wystawie w Miejscu Projektów Zachęty. Składają się nań kolaże z elementami rysunku i obiekty rzeźbiarskie. Źródłem inspiracji stały się tytuły artykułów czy notek z portalu Gazeta.pl/Warszawa, skrótowo anonsujące mniej lub bardziej znaczące zdarzenia z bieżącego życia miasta.
Miejsce Projektów ZachętyMPZ -
18.05 – 31.12.2013Christian HutzingerW/W
W/W to tytuł malarsko-architektonicznej instalacji Christiana Hutzingera, za sprawą której artysta zaanektuje fragment nowego wejścia do galerii. W niewykorzystywanej dotąd przestrzeni podziemi Zachęty, umieści charakterystyczne dla swojej twórczości elementy: literę, figurę geometryczną, kolor. Grają one z „niewygodną” wystawienniczo architekturą niszy i podkreślają jej funkcję „wejścia/wyjścia” lub „wstępu” do tego, co czeka wewnątrz. Litera „W” to, wywołujący różne skojarzenia znak, którym artysta żongluje i bawi się na każdej dostępnej płaszczyźnie.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
01.06 – 24.11.201355. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — la Biennale di VeneziaEverything Was Forever Until It Was No More
Wystawa Konrada Smoleńskiego Everything Was Forever, Until It Was No More w Pawilonie Polskim na 55. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji
Projekt ten stanowi kontynuację dotychczasowych poszukiwań Konrada Smoleńskiego, który od przeszło dekady aktywnie działa w obszarze sztuk wizualnych, w centrum swoich zainteresowań stawiając dźwięk.
Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia -
04.06 – 04.08.2013Wolny strzelec
Wolny strzelec to osoba o nienormowanym czasie pracy, uczestnicząca w grze rynkowej na innych zasadach ̶ „wolna od” etatyzmu i „wolna do” wyboru rodzaju i charakteru pracy. Wystawa zderza romantyczny mit artysty (z jego indywidualizmem, geniuszem, aurą wybrańca) z obecną pozycją w (post)kapitalistycznej rzeczywistości.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
15.06 – 18.08.2013Peter LandNagi
Wystawa Nagi prezentuje po raz pierwszy w Polsce wybór projektów z różnych okresów twórczości jednego z najlepszych współczesnych artystów z Danii – Petera Landa. Narracja rozwija się wokół powstających od połowy lat 90. filmów i instalacji wideo, w których występuje on w różnych rolach i slapstikowych sytuacjach.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
22.06 – 28.07.2013Janicka & WilczykInne Miasto
Inne Miasto to projekt fotograficzny zrealizowany w konwencji dokumentalnej. Praca jest próbą wizualnego opisania terenu dawnego getta warszawskiego (1940–1943), utworzonego przez hitlerowskie Niemcy w sercu miasta, stolicy Polski. Artyści fotografują ów obszar z dachów i wysokich pięter budynków przy użyciu wielkoformatowego aparatu na klisze cięte o rozmiarach 4 x 5 cala. Pracują od jesieni do wiosny, w dni bezsłoneczne, unikając światłocienia i rejestrowania roślinności, gdyż zaciera to rysunek szlaków komunikacyjnych i zmienia modelunek brył. Projekt realizowany jest w kolorze odbieranym jako bardziej realistyczny i neutralny niż fotografia czarno-biała.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
29.06 – 25.08.2013GMO zabija miodek
Projekt studentów pracowni Łukasza Skąpskiego w Akademii Sztuki w Szczecinie. Bezpośrednią inspiracją dla wystawy w MPZ było wprowadzenie ustawy o nasiennictwie, która zezwala na sprzedaż w Polsce nasion zmodyfikowanych genetycznie. Główna część pokazu skupia prace dotyczące problemów związanych z uprawami transgenicznymi.
Miejsce Projektów ZachętyMPZ -
02.07 – 18.08.2013Katarzyna KrakowiakPowstanie i upadek powietrza
Powstanie i upadek powietrza to druga część „trylogii architektonicznej” rzeźbiarki Katarzyny Krakowiak, której pierwszą odsłoną był projekt Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great powers, wyróżniony na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2012 roku. Nie jest to jednak dosłowne przeniesienie tej interwencji z przestrzeni Pawilonu Polskiego do gmachu Zachęty.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
13.08 – 22.09.2013Czas wolnyFotografie
Romuald Broniarek, Aleksander Jałosiński, Bogdan Łopieński,
Jan Morek, Wojciech Plewiński, Tadeusz RolkeWystawa to fotograficzny, nieoficjalny portret PRL-u. Zdjęcia nie pokazują ani rządowych ceremonii, ani głów państw, ani bohaterów propagandowych reportaży. Bohaterowie prezentowanych fotografii nie są w pracy – odpoczywają, swobodnie dysponują swoim czasem. Czy rzeczywiście?
Fotoreporterzy biorący udział w wystawie pracowali dla każdego niemal rodzaju prasy dostępnej w PRL-u – od zapatrzonego w Zachód „Przekroju”, przez estetyzującą „Polskę”, gazety codzienne, tygodniki, pisma branżowe, po „Przyjaźń” – organ Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Zdjęcia pokazywane na wystawie powstawały jako ilustracje do artykułów, wywiadów, reportaży. Czasem „przy okazji” zleceń.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
- foldery / tekstyAnnual report 2015
- foldery / tekstyZrób to sam z ZachetąMateriały edukacyjne do wystawy Historie ucha
- foldery / tekstyCzy artyście wszystko wolno?Konspekt lekcji j. polskiego i WOK dla liceum
- foldery / tekstyJęzykowy obraz świata w sztuce współczesnej_1Konspekt lekcji j. polskiego dla liceum
- foldery / tekstyJęzykowy obraz świata w sztuce współczesnej_2Konspekt lekcji j. polskiego dla liceum
- foldery / tekstyCo jest podstawową regułą świataKonspekt lekcji j. polskiego i WOK dla liceum
- foldery / tekstyKim jesteśmy my - my samiKonspekt lekcji j. polskiego i WOK dla liceum
- foldery / tekstyPopkultura w sztuce wysokiej_1Konspekt lekcji j. polskiego i WOK dla liceum
- foldery / tekstyPopkultura w sztuce wysokiej_2Konspekt lekcji j. polskiego i WOK dla liceum
- foldery / tekstySztuka interpretacjiKonspekt lekcji j. polskiego i WOK dla liceum