Cezary Bodzianowski
Ur. 1968 w Szczecinie, mieszka i pracuje w Łodzi.
Malarz, autor akcji artystycznych. W latach 1988-1990 studiował w ASP w Warszawie, w latach 1990-1994 w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Współpracuje z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Znany jest z niekonwencjonalnych akcji, będących niemal niezauważalnymi, choć zaskakującymi i zabawnymi ingerencjami w codzienną rzeczywistość. Świadkowie i uczestnicy tych działań są często przypadkowi, ponieważ artysta nie nagłaśnia ich medialnie, nie potrzebuje instytucji artystycznych ani tłumnej publiczności. Sam nazywa swoją działalność osobistym teatrem zdarzeń. Nieprzewidywalne i oryginalne wydarzenia artystyczne inscenizowane są przez Bodzianowskiego w różnych przestrzeniach: w galerii, biurze, na ulicy, w parku, przy autostradzie itp. Artysta koncentruje się na drobnych sytuacjach i szczegółach życia codziennego, zamieniając je w absurdalne narzędzia swoich działań. Wiele z jego akcji odnosi się także do szeroko pojętej twórczości artystycznej. Nie bez znaczenia jest charakterystyczny wygląd artysty: przypomina niepozornego urzędnika w prochowcu z czarnym wąsikiem i teczką.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
01.02 – 25.04.2021Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
18.06 – 30.09.2018Plac Małachowskiego 3
Punktem wyjścia dla wystawy jest historia miejsca, specyfika gmachu Zachęty, skomplikowana tożsamość instytucji, prywatne opowieści pracowników galerii, odczucia i emocje publiczności i rodzące się w związku z tym pytania czy fenomeny. Na Plac Małachowskiego 3 składają się performanse, spektakle teatralne i taneczne oraz instalacje i działania odbywające się przez cztery letnie miesiące. Przestrzenią wystawy jest plac Małachowskiego — z tej okazji zamknięty dla samochodów, udostępniony artystom i publiczności — oraz sam budynek galerii, a zwłaszcza jego części na co dzień niesłużące prezentacji dzieł sztuki.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
14.11 – 09.12.2003SPOJRZENIA 2003Nagroda Fundacji Kultury Deutsche Bank
Spojrzenia 2003 to pokaz ośmiu młodych artystów polskich nominowanych do nagrody ufundowanej przez Fundację Kultury Deutsche Banku. Jest to w Polsce pierwsza poważna nagroda w dziedzinie sztuk wizualnych (bez ograniczeń ze względu na technikę czy media), ufundowana przez sponsora i przyznawana w dwustopniowych eliminacjach przez grono krytyków, historyków sztuki i artystów.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta