Agata Bogacka
Ur. w 1976 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie.
Malarka, rysowniczka, fotografka. W latach 1996-2001 studiowała na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Maluje obrazy ograniczając szczegóły do minimum, postaci i przedmioty otaczając grubym konturem. Jej prace są bardzo osobiste. Te wcześniejsze określane były mianem dzienników stanów psychicznych artystki. Nie bała się pokazywać własnej samotności, wyizolowania, lęków, problemów powierzchownych kontaktów z innymi ludźmi, a także cielesności czy seksualności. Często przedstawia siebie, swoich znajomych w intymnych sytuacjach (po miłosnych zbliżeniach, przed lustrem). Późniejsze prace są mniej zawieszone w realiach, nie stanowią już specyficznej kroniki towarzyskiej, ale powstają bardziej w świecie wyobraźni i snu artystki, stając się psychodelicznymi, mrocznymi, nie zawsze oczywistymi (serie malarskie i fotograficzne Serce 1, Serce 2). Malarka zajmowała się także zagdanieniami ludzkiej pamięci, wychodząc od wątków własnej historii i genealogii, przekuwała jej w bardziej uniwersalne doświadczenia. W nowszych pracach odeszła od swojego figuratywnego stylu na rzecz zgeometryzowanych form, nadal jednak interesuje ją człowiek. W obrazach na styku abstrakcji i figuracji odnaleźć można np. sugestię ludzkiej twarzy. Punktem wyjścia jest kolor, a plastyka obrazów oparta jest na dużych aplach i gradientach.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
19.09 – 27.09.2015Nieskończony rejestrObrazy i ich muzyczne interpretacje
Pokaz w sali warsztatowej Zachęty stanowi podsumowanie projektu Muzyczne obrazy, w którym przez cały rok szkolny w ramach autorskiego programu nauczania muzyki uczestniczyli uczniowie jednego z warszawskich gimnazjów. Spotkania w Zachęcie stały się okazją do poznania nowych technik instrumentalnych, współczesnych kompozytorów i literatury muzycznej w konfrontacji z historią sztuki i dziełami sztuki współczesnej.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta