Maraton Pisania Listów
Wydarzenie realizowane we współpracy z Amnesty International w ramach Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka

Zachęta | sala na poziomie – 1 i sala kinowa
wstęp wolny

07

7 grudnia 2024 roku w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International. Będziemy kierować listy do władz, występując w obronie niesłusznie skazanych, doświadczających tortur czy pozbawionych kontaktu z rodziną.

Powstałe przez ostatnie 24 lata miliony apeli (listów, e-maili czy wiadomości w mediach społecznościowych) są wyrazem zarówno społecznego sprzeciwu w stosunku do niesłusznych działań władz, jak i nieustannego poczucia obowiązku obrony praw człowieka. Co roku, w okolicach 10 grudnia – Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka – setki tysięcy osób na całym świecie jednoczą się we wspólnej sprawie – chcą przywrócić głos oraz wolność i bezpieczeństwo tym, którym zostały one odebrane.

Bohaterami tegorocznej edycji są: Maria Kalesnikawaja, przywódczyni protestów i więźniarka polityczna z Białorusi, Manahel al-Otaibi, skazana przez sąd za wspieranie praw kobiet i sprzeciwianie się wymogowi „męskiego opiekuna” w Arabii Saudyjskiej, obrońcy i obrończynie ziem Wetʼsuwetʼen w Kanadzie, Joel Paredes, postrzelony podczas pokojowej demonstracji w Argentynie, Neth Nahara, tik-tokerka z Angoli, Kjung Seok Park, walczący przeciwko wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami w Korei Południowej, Okba Haszad, przetrzymywany w areszcie student z Egiptu, Şebnem Korur Fincancı, walcząca o wyeliminowanie tortur w Turcji, oraz Dang Dinh Bach, skazany na karę więzienia prawnik z Wietnamu, domagający się sprawiedliwości klimatycznej.  

W ramach tegorocznego wydarzenia maratonowi towarzyszyć będą dwa wykłady – Alexandra Stachurskiego i dr Sary Bojarczuk, a także oprowadzanie kuratorskie we współpracy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki pod wspólnym tematem „Prawo do azylu i migracje: wyzwania, odpowiedzialność, przyszłość”.

Warszawska Grupa Lokalna Amnesty International

program wydarzenia:


od godz. 12 do końca wydarzenia
Maraton Pisania Listów
sala na poziomie – 1


godz. 13
Ostatni rok zmian w polskim prawie a prawa uchodźców i uchodźczyń
wykład Alexandra Stachurskiego (Amnesty International)
sala kinowa

Prawa uchodźców i uchodźczyń są nierozerwalnie związane z aspektem historycznym i prawnym. Wykład zacznie się od wprowadzenia i omówienia instytucji prawa do azylu, w kontekście historii zjawiska uchodźctwa, prawa międzynarodowego i polskiego oraz współczesnych narracji wokół uchodźców i uchodźczyń. W obliczu ostatnich zmian w polskim prawodawstwie na przestrzeni ostatniego roku przybliży on również temat wprowadzenia strefy buforowej, zmiany przepisów dotyczących używania broni na granicy oraz zaprezentowanej strategii migracyjnej.

Alexander Stachurski – ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim (2022). Obecnie Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych przygotowuje pracę doktorską na temat sprawiedliwości naprawczej oraz praw grupowych. W Stowarzyszeniu Probacja udzielał porad prawnych osobom wychodzącym z zakładu karnego, a współpracę ze Stowarzyszeniem kontynuował w zespole wykonywania orzeczeń (2020–2022). W Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Jagiellońskiego udzielał porad prawnych m.in. osobom pozbawionym wolności, zarówno w zakładach karnych, jak i ośrodkach dla cudzoziemców.


godz. 15
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Historie potencjalne
prowadzenie: Joanna Kordjak, Alexander Stachurski
sale wystawowe


godz. 17
Współczesne migracje i przyszłość polityki migracyjnej w perspektywie neokolonialnej
wykład dr Sary Bojarczuk (Uniwersytet Warszawski, Ośrodek Badań nad Migracjami)
sala kinowa

Wykład poświęcony zostanie analizie współczesnych migracji z uwzględnieniem doświadczeń migrantów i azylantów w kontekście struktur neokolonialnych, ze szczególnym naciskiem na sytuację Palestyńczyków i Ukraińców oraz na to, jak historyczne i współczesne nierówności wpływają na sposób, w jaki są traktowani przez państwa przyjmujące oraz międzynarodowe instytucje. Podjęta zostanie refleksja nad wyzwaniami, przed którymi stoją migranci, oraz nad sposobem, w jaki globalna polityka migracyjna może przyczyniać się do utrwalania lub łamania tych nierówności.

Sara Bojarczuk – absolwentka wydziału Socjologii w Trinity College w Dublinie i Wydziału Polityki Społecznej University of Bath. Jej zainteresowania obejmują socjologię migracji, rodziny, roli kobiet w procesach migracyjnych, a zwłaszcza roli sieci społecznych oraz socjologię pracy. W swoich badaniach wykorzystuje badania mieszane oraz narzędzia wizualizacji danych. Posiada rozległe doświadczenie pracy z migrantami oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Obecnie współpracuje również z irlandzkim think tankiem TASC przy projekcie, który ma na celu analizę porównawczą działań instytucji dotyczących zdrowia psychicznego migrantów w Europie.

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 06.12 (PT) 17:00
    Protest, a prawa dziecka
    Warsztat
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 07.12 – 08.12.2024
    Sztuka kompostowania
    Warsztaty rodzinne w ramach wystawy Małgorzaty Niedzielko “Puste miejsce po radości”
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 08.12 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 16.12 (PN) 17:00
    W rocznicę śmierci prezydenta Gabriela Narutowicza
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta