Po pięcioletniej, kolejnej przerwie wraca Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy, przyznawana za działalność krytyczną w obszarze sztuki od 1992 roku. Wyróżnienie ma na celu promowanie wybitnych przedstawicieli życia artystycznego i upamiętnianie dorobku malarza i krytyka sztuki Jerzego Stajudy.
Od początku Nagroda jest przyznawana przez Fundatorów (Aleksandrę Semenowicz, Jana Stajudę, Jeremiego Stajudę), przy wsparciu kolejnych instytucji: Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1992-1999), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2000-2004), Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki (2011-2020). Od tego roku obok Fundatorów współorganizatorami nagrody są Zachęta i Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.
Na przestrzeni ponad 30 lat skład jury kilkukrotnie się zmieniał, ze względu na zaangażowanie nowych instytucji w organizację Nagrody. Również z tego powodu ulegał zmianie regulamin Konkursu. Także w tym roku ze względu na zaangażowanie nowej instytucji – Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – uległ on zmianie. Z pełnym brzmieniem regulaminu można zapoznać się na stronie internetowej Zachęty.
Wobec trudności zebrania jury w pełnym dotychczasowym składzie, Fundatorzy nagrody zdecydowali o powołaniu nowej Kapituły. Zarówno nominowanych, jak i laureatów tegorocznej Nagrody wybrała kapituła w składzie: Jan Stajuda, Jeremi Stajuda, Aleksandra Semenowicz, Marcin Fedisz, Katarzyna Kozyra, Arkadiusz Półtorak, Agnieszka Szewczyk, Magdalena Ujma. Dodatkowo swoje nominacje zgłosili także laureaci poprzedniej edycji – Łukasz Ronduda i Piotr Rypson.
-
19.06.2024 (ŚR)Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego StajudyEdycja 2024
19 czerwca, podczas uroczystego rozdania nagród poznaliśmy laureatki tegorocznej Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. W tym roku kapituła zdecydowała się rozdać aż trzy wyróżnienia.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy jest przyznawana od 1992 roku, a jej pomysłodawcą był historyk i krytyk sztuki Paweł Sosnowski. Początkowo znajdowała się pod pieczą Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, od 2001 — Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fundatorami Nagrody są rodzina Jerzego Stajudy oraz Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, współorganizator Nagrody od roku 2012.
Nagroda ma na celu promować wybitnych przedstawicieli życia artystycznego i upamiętniać dorobek malarza i krytyka sztuki Jerzego Stajudy. Przyznawana jest za szeroko pojmowaną działalność krytyczną w obszarze sztuki: tradycyjnie rozumianą działalność krytyczną, działalność kuratorską, inne formy działalności w obszarze sztuki, które charakteryzują się wyznawaną przez Jerzego Stajudę niezależnością sądów.
Stałymi członkami Jury są spadkobiercy Jerzego Stajudy (Aleksandra Semenowicz, Jan Stajuda, Jeremi Stajuda) oraz Marcin Fedisz, Katarzyna Kozyra, Arkadiusz Półtorak, Agnieszka Szewczyk, Magdalena Ujma.
Laureatem pierwszej edycji Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy za rok 1992 był prof. Piotr Piotrowski wyróżniony za książkę Dekada.
Lista laureatów:
1992 Piotr Piotrowski
1993 Jaromir Jedliński
1994 Maryla Sitkowska
1995 Jan Michalski, Ryszard Ziarkiewicz
1996 Józef Chrobak
1997 Ewa Mikina
1998 Józef Chrobak i Marek Świca
1999 Hanna Wróblewska
2000 Piotr Szubert, prof. Mieczysław Porębski [nagroda honorowa]
2001 Izabela Kowalczyk
2002 Gerard Blum-Kwiatkowski
2003 Aneta Szyłak
2004 Marek Meschnik
2005 Jola Gola, Piotr Juszkiewicz
Nagroda nie przyznawana za lata 2006–2010
2011 Dorota Jarecka, Karol Sienkiewicz, Anda Rottenberg [nagroda honorowa]
2012 Piotr Kosiewski, Artur Żmijewski
2013 prof. Maria Poprzęcka [nagroda honorowa]
2014 Jakub Dąbrowski
2015 Joanna Kordjak i Agnieszka Szewczyk
2016 Tomasz Fudala, Dorota Monkiewicz
2017 Redakcja Magazynu „Szum” — Jakub Banasiak, Adam Mazur, Karolina Plinta oraz Bożenna Biskupska i Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ
2018 Łukasz Ronduda, Piotr Rypson
2019 dr Bożena Kowalska
Nagroda Stajudy | Regulamin (pdf)
-
19.06.2024 (ŚR)Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego StajudyEdycja 2024
19 czerwca, podczas uroczystego rozdania nagród poznaliśmy laureatki tegorocznej Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. W tym roku kapituła zdecydowała się rozdać aż trzy wyróżnienia.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
15.04.2019 (PN)Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego StajudyEdycja 2018
5 marca 2019 roku odbyło się posiedzenie kapituły Nagrody, podczas którego wyłoniono laureatów edycji 2018. Jury zdecydowało o przyznaniu dwóch wyróżnień. Laureatami Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy zostali: Łukasz Ronduda i Piotr Rypson.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
16.04.2018 (PN)Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego StajudyEdycja 2017
20 marca 2018 roku odbyło się posiedzenie kapituły Nagrody, podczas którego wyłoniono laureatów edycji 2017. Jury zdecydowało o przyznaniu dwóch honorowych wyróżnień będących wyrazem uznania za całokształt dotychczasowych działań — za pomysł, społeczną inicjatywę oraz konsekwentną realizację. To także uhonorowanie ludzi, którzy potrafili idee przekuć w niezależne instytucje. Laureatami zostali: Redakcja Magazynu „Szum” — Jakub Banasiak, Adam Mazur, Karolina Plinta oraz Bożenna Biskupska i Fundacja Sztuki Współczesnej — In Situ / Festiwal Sokołowsko.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
03.04.2017 (PN)Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego StajudyEdycja 2016
17 marca 2017 odbyło się posiedzenie kapituły Nagrody, podczas którego wyłoniono laureatów edycji 2016. Jury zadecydowało jednogłośnie o przyznaniu Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy Tomaszowi Fudali (za festiwal Warszawa w budowie) oraz Dorocie Monkiewicz (za dotychczasowe osiągnięcia, w szczególności za koncepcję programu Muzeum Współczesnego Wrocław). Mając na uwadze 25-lecie istnienia Nagrody i grupę silnych kandydatur postanowiono przyznać dwa równorzędne odznaczenia.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
11.04.2016 (PN)Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego StajudyEdycja 2015
8 marca 2016 odbyło się posiedzenie kapituły Nagrody, podczas którego wyłoniono laureatów tegorocznej edycji. Doceniono Joannę Kordjak i Agnieszkę Szewczyk — kuratorki wystawy Zaraz po wojnie i autorki książki towarzyszącej ekspozycji — za naukowy charakter przedsięwzięcia po raz pierwszy sięgającego do problematyki lat 1944–1948 w sztuce polskiej.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
13.04.2015 (PN)Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego StajudyEdycja 2014
17 marca 2015 odbyło się posiedzenie jury Nagrody, podczas którego wyłoniono laureata tegorocznej edycji. Został nim Jakub Dąbrowski za publikację Cenzura w sztuce polskiej po 1989 roku, wydaną przez Fundację Kultury Miejsca (tom 1, napisany wspólnie z Anną Demenko: Aspekty prawne; tom 2: Artyści, sztuka, polityka). Jury podkreśliło fakt, że publikacja spełnia najwyższe standardy, nie jest napisana hermetycznym językiem i brak w niej ideologicznej interpretacji.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
28.04.2014 (PN)Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego StajudyEdycja 2013
14 marca 2014 w Zachęcie odbyło się posiedzenie jury Nagrody. Jury postanowiło przyznać nagrodę honorową prof. Marii Poprzęckiej za całokształt działalności jako historyczki i krytyczki sztuki, wielkiego autorytetu w tej dziedzinie.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
07.05.2012 (PN)Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego StajudyEdycja 2011
2 kwietnia w Zachęcie odbyło się posiedzenie jury Nagrody. W tajnym głosowaniu wyłoniono dwoje laureatów – Dorotę Jarecką i Karola Sienkiewicza. Po raz drugi w historii Nagrody zdecydowano się przyznać również wyróżnienie specjalne za całokształt osiągnięć, którym w tegorocznej edycji została uhonorowana Anda Rottenberg.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Dziękujemy za rejestrację!
Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link z potwierdzeniem rejestracji.
Kliknij w podany wewnątrz link żeby w pełni aktywować konto.
Rejestrując się w serwisie możesz dodawać ważne dla Ciebie wydarzenia i wystawy do swoich ulubionych. Do ulubionych możesz również dodać obiekty z kolekcji, oraz mediateki i publikacji, które udostępniamy na otwartej licencji Creative Comons. Dzięki temu możesz pobierać publikacje, książki, filmy i wiele innych.
Za chwilę nastąpi przekierowanie na stronę główną