54. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — la Biennale di Venezia Yael Bartana … i zadziwi się Europa
04.06 – 27.11.2011 54. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — la Biennale di Venezia Yael Bartana … i zadziwi się Europa
Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia
komisarz Pawilonu Polonia: Hanna Wróblewska
kuratorzy: Sebastian Cichocki, Galit Eilat
asystent komisarza: Joanna Waśko
architektura wystawy: Oren Sagiv
opracowanie graficzne: Guy Saggee (studio Shual)
organizator: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Polski Pawilon na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji
La Biennale di Venezia ILLUMInations / ILUMInacje
Giardi di Castello, Wenecja
Wystawa … i zadziwi się Europa – na którą składa się trzyczęściowa instalacja wideo izraelskiej artystki Yael Bartany – pokazywana będzie w Pawilonie Polonia na rozpoczynającej się w czerwcu 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. To pierwszy przypadek w historii polskiego udziału w weneckim biennale, kiedy Polskę reprezentuje artysta z innego kraju.
Głównym tematem filmowej trylogii Yael Bartany jest działalność Ruchu Żydowskiego Odrodzenia w Polsce – wykreowanego przez artystkę ruchu politycznego stawiającego sobie za cel powrót ponad trzech milionów Żydów do ojczyzny ich przodków. Filmy te rozgrywają się w symbolicznej przestrzeni pełnej blizn po konfliktach etnicznych i wojnach, wiążą ze sobą wątki dotyczące izraelskiego ruchu osadniczego, syjonistycznych marzeń, antysemityzmu, Holokaustu i palestyńskiego prawa do ziemi. W skład trzyczęściowej prezentacji wchodzą dwa już powstałe filmy Mary Koszmary (2007) oraz Mur i wieża (2009), a zamknięciem cyklu będzie nowy film artystki Zamach (2011), którego premiera odbędzie się na biennale w Wenecji.
Wystawie towarzyszyć będzie publikacja pod tytułem A Cookbook for Political Imagination (Książka kucharska wyobraźni politycznej). Nie jest to tradycyjny katalog wystawy, lecz zestaw politycznych instrukcji i przepisów, dostarczonych przez kilkudziesięciu autorów.
Udział Polski w 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.
Odwiedź oficjalną stronę Pawilonu Polskiego: www.labiennale.art.pl
14 grudnia 2010 r. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się posiedzenie Jury konkursu na projekt wystawy reprezentującej Polskę na 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji.
W skład Jury wchodzili: Bożena Czubak, Bartłomiej Gutowski, Donata Jaworska, Joanna Kiliszek, Katarzyna Kozyra, Anda Rottenberg, Karol Sienkiewicz, Stach Szabłowski, Monika Szewczyk, Adam Szymczyk, Agnieszka Tarasiuk i Hanna Wróblewska.
Końcowe oświadczenie Jury odnośnie wyniku konkursu brzmi:
Po burzliwej dyskusji Jury Konkursu na projekt wystawy do Pawilonu Polskiego na 54. Biennale Sztuki w Wenecji wybrało projekt izraelskiej artystki Yael Bartany „…And Europe Will Be Stunned / …i zadziwi się Europa”. Kuratorami projektu są Sebastian Cichocki i Galit Eilat. W pawilonie „Polonia” zostanie pokazana trylogia, z której dotychczas powstały filmy „Mary koszmary” w 2007 oraz „Mur i wieża” w 2009 roku. Zamknięciem cyklu będzie nowy film artystki zatytułowany „… i zadziwi się Europa”. Jego premiera odbędzie się na 54. Biennale Sztuki w Wenecji.
Izraelska artystka realizuje swój projekt od kilku lat w Polsce, w dialogu oraz we współpracy z polskimi instytucjami i aktywistami. Trylogia Bartany przekracza jednak format sztuki narodowej. Projekt pobudza polityczną wyobraźnię, konfrontując nas z tym, co niemożliwe – alternatywną wersją historii i nierealnymi projektami politycznymi. Filmy otwierają wielowątkową dyskusję o syjonizmie, polskim antysemityzmie, izraelskim kolonializmie i stojących za nimi mitach i fantazmatach.
17 grudnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zaakceptował wynik konkursu.
54. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — la Biennale di Venezia
Yael Bartana … i zadziwi się Europa
04.06 – 27.11.2011
Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia
Giardini della Biennale, Wenecja, Włochy
Zobacz na mapie
Udział Polski w 54 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystawa zorganizowana we współpracy z: Instytutem Adama Mickiewicza, Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych, Mondriaan Foundation.