Na wystawie w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki widz może zapoznać się z niewielkim wycinkiem malarskiej twórczości Przemysława Mateckiego. Równocześnie prace na papierze oraz sama struktura wystawy przybliżają nie tylko jego instrumentarium, ale i intensywność oraz bezkompromisowość twórczości.
Matecki, rozpoczynając pracę nad wystawą, określał siebie jako „malarza sztalugowego”. Staroświecko brzmiącą definicją wskazał ważny punkt odniesienia, jakim jest tradycyjnie rozumiana praca artysty. Na wystawie znajdują się obrazy powstałe głównie w ostatnich miesiącach oraz rysunki tworzone od kilku lat, impulsywnie, w krótkich okresach czasu.
W ostatnich miesiącach Matecki poszukiwał, zarówno w kompozycji, jak i sposobie malowania, tego, co nie zamyka obrazu, lecz go otwiera. Gest rozcierania farby szpachlą przez swoją powtarzalność pozwala rozbudowywać strukturę dzieła w nieskończoność i skoncentrować się równocześnie na zestawieniach barwnych. Wszechogarniający, rozlewający się na kolejne płótna deseń kryje w sobie zarówno oswojoną zwyczajność, jak i utopijne dążenie do opisania świata.
Na wystawie pojawiają się niepokazywane dotychczas szerzej prace na papierze. Najbardziej klasyczne tematy – martwa natura, portret, pejzaż, ikoniczne obrazy znane z podręczników historii sztuki – można pomylić z rysunkami powstającymi w ramach ogniska plastycznego. Duży zbiór prac to narysowane węglem na kartonie portrety artystów, powstałe jakby bezwiednie, dla ćwiczenia ręki czy doskonalenia warsztatu. „Malarz sztalugowy” zajmujący się barwą, gestem, relacją płótna i farby ujawnia rysunek, szkic, wprawkę. Pozwala poznać nie tylko codzienną pracę artysty, ale i powracające jak natręctwa inspiracje.
Matecki poza malowaniem i rysowaniem zajmuje się również pospiesznym, lecz niezwykle uważnym oglądaniem lifestylowych magazynów. Wyłowione fotografie zmienia jedną kreską i kilkoma plamami. Bez najmniejszego wysiłku w blichtrze kolorowych zdjęć odkrywa treści żartobliwe czy niepokojące. Tworzy subtelną alternatywę rzeczywistości – nieco kontestującą, ale nie destrukcyjną. To gest uchylania okna. O tym, jak szeroko je otworzy, ile zewnętrznego świata wpuści do środa, co odbije w lustrze i później namaluje zdecyduje czasami on sam, czasami przypadek lub krótkotrwałe zainteresowanie.
Przemysław Matecki urodził się w 1976 w Żaganiu. Ważne w jego życiorysie artystycznym Liceum Plastyczne skończył w Cieplicach, a wyższe wykształcenie zdobył w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 10 lat mieszka i pracuje w Warszawie. Współpracuje z galerią Raster w Warszawie oraz Carlier │Gebauer w Berlinie.
Prace artysty w kolekcji Zachęty
Bez tytułuPrzemysław Matecki2015
Audiodeskrypcja wystawy
informacje w polskim języku migowym
Obejrzyj inne informacje w Polskim Języku Migowym
mediateka / PJM
Paulina Ołowska. Czar Warszawy
mediateka / PJM
Gregor Schneider. Unsubscribe
mediateka / PJM
Flo Kasearu. Jesteśmy w drodze
Powiązane materiały
mediateka / audio
Przemysław Matecki. Szorstko
Spotkanie z Tomaszem Ciecierskim
mediateka / audio
Przemysław Matecki. Szorstko
Spotkanie z Tymkiem Borowskim
mediateka / audio
Przemysław Matecki. Szorstko
Spotkanie z Pawłem Susidem
mediateka / audio
Przemysław Matecki. Szorstko
Oporawdzanie kuratorskie Marii Rubersz
mediateka / foldery / teksty
Zachęta. Grudzień 2014, styczeń, luty 2015
Magazyn
mediateka / foldery / teksty
Zachęta. Marzec, kwiecień, maj 2015
Magazyn
mediateka / galeria zdjęć
Warsztaty rodzinne z Przemysławem Mateckim
mediateka / galeria zdjęć
Sztuka dostęna. Spotkanie na wystawie „Przemysław Matecki. Szorstko”
mediateka / plakaty
Przemysław Matecki. Szorstko
Powiązane wydarzenia
15.02.2015 (ND) 12:15
Przemysław Matecki. Szorstko.
Oprowadzanie kuratorskie Marii Rubersz
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Informacje
Przemysław Matecki Szorstko 10.02 – 29.03.2015
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa Zobacz na mapie
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela godz. 12–20
czwartek – wstęp wolny
kasa biletowa czynna do godziny 19.30
sponsor wernisażu Freixenet patroni medialni: The Warsaw Voice, Stolica
Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link z potwierdzeniem rejestracji. Kliknij w podany wewnątrz link żeby w pełni aktywować konto.
Rejestrując się w serwisie możesz dodawać ważne dla Ciebie wydarzenia i wystawy do swoich ulubionych. Do ulubionych możesz również dodać obiekty z kolekcji, oraz mediateki i publikacji, które udostępniamy na otwartej licencji Creative Comons. Dzięki temu możesz pobierać publikacje, książki, filmy i wiele innych.