Magdalena Łazarczyk Skrzydło poruszane palcami
11.09 – 06.11.2020 Magdalena Łazarczyk Skrzydło poruszane palcami
kuratorka MPZ: Magda Kardasz
współpraca: Monika Kopczewska
Opuszczone i zapomniane miejsca na obrzeżach miasta rządzą się swoimi prawami. Nagromadzone tam przedmioty nawarstwiają się, ich przeznaczenie zmienia się lub całkowicie ginie w wyniku przekształceń, czas płynie inaczej. Rozpad i łączenie się na nowo, przetasowania fragmentów, tajemnicze dźwięki zamknięte w cyklu, który zdaje się trwać wiecznie. Miejsca z jednej strony różnorodne i dynamiczne, z drugiej, przepełnione spokojem i pustką. Ich niesamowity nastrój przyciąga uwagę, wywołuje niepokój, zmusza do zadawania pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź, pozostawiając uczucie niedosytu i popychając do dalszych poszukiwań.
Kiedy chce się uwiecznić ich obraz, nie sposób pokazać równocześnie wszystkich stron, warstw i zestawień. Artystka, kręcąc filmy, chwyta pojedyncze wycinki rzeczywistości, które następnie łączy, próbując przedstawić jak najszerzej otaczającą ją przestrzeń. W efekcie tworzy własne konfiguracje, co widzimy także w kolażach i asamblażach. Zdjęcia z albumów antykwarycznych splatają się tu w niezwykłych zestawieniach ze znalezionymi, porzuconymi przedmiotami. Każdy człowiek (w tym artystka i widz) również podporządkowany jest tym procesom, będąc jednocześnie twórcą i podległym entropii przedmiotem przekształceń. Pojawiające się dłonie symbolizują próbę ingerencji i siłę sprawczą — palce poruszają bezwładnym skrzydłem, budząc je do kolejnego życia.
fot. Łukasz Sosiński
(1985) zajmuje się filmem, fotografią, kolażem, instalacją. Podejmuje temat relacji człowieka ze światem, interesuje ją dystans pomiędzy znakiem, przedmiotem a jego pojęciem, funkcją i miejscem w systemie. Inspiruje ją świat rzeczy. Absolwentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2013) i Wydziału Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom obroniła w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki (2015). Jej praca dyplomowa została nagrodzona na wystawie Coming out 2015 za najciekawszą realizację w dziedzinie sztuki nowych mediów. Otrzymała główną nagrodę na wystawie (NIE)OBECNOŚĆ zorganizowanej przez Galerię Labirynt w Lublinie (2017). Wspólnie z Zuzą Golińską tworzy performatywny duet TWINS. Z Łukaszem Sosińskim Prowadzi ROD — Realny Obszar Działań — artist-run-space na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Wybrane wystawy:
Other Ways of Watching Together, Showroom MAMA, Rotterdam, 2020; Animation Beyond Cinema, National Gallery of Art, Waszyngton, 2019; Project X, Zachęta —Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2019; Force Field, Officine 800, Giudecca, Wenecja, 2019; Czego się dowiedziałeś z facebooka, CCA, Tibilisi, 2018; Co pozostało, MOS Gorzów Wielkopolski, Frankfurt nad Odrą, 2018; Ziemia niczyja, Galeria Labirynt, Lublin, 2018; Niewidzialna ściana, Galeria Arsenał w Białymstoku, 2017, Hosted Simply, Wiedeń, 2016; The Sense of the Body, FISAD 2015, Turyn, 2015; Gęsia skórka, Dom Słowa Polskiego, Warszawa, 2015; Myths. Students/Artists/Teachers, Fondazione Pastificio Cerere, Rzym, 2014; Lekcja, Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa, 2014.
Magdalena Łazarczyk
Skrzydło poruszane palcami
11.09 – 06.11.2020
Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3, 00-362 Warszawa
Zobacz na mapie
Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela godz. 12 – 20
wstęp wolny
(przestrzeń galerii jest częściowo niedostępna dla osób z niepełnosprawnością motoryczną)