kurator: Stanisław Welbel współpraca: Karolina Sulich
John Lurie powraca do Warszawy jako malarz! Charyzmatyczny artysta znany jest polskiej publiczności głównie za sprawą swojej muzyki oraz ról filmowych.
W latach dziewięćdziesiątych występował dwukrotnie w Sali Kongresowej: z John Lurie National Orchestra oraz ze swoim słynnym zespołem The Lounge Lizards. John Lurie to dla wielu ludzi legenda, a jego milczenie i tajemnicze zniknięcie ze sceny i ekranu wywołało rozmaite spekulacje. Przyczyną była choroba (zawansowana postać boreliozy), na którą artysta zapadł pod koniec lat dziewięćdziesiątych i która zmusiła go do wycofania się całkowicie z aktorstwa oraz uprawiania muzyki. Od tego czasu zajął się prawie wyłącznie malarstwem, którym zresztą interesował się już wcześniej – malował, jak mówi, od zawsze. Artysta wywodzi się ze środowiska nowojorskiej bohemy lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. W tym okresie występował w licznych niezależnych produkcjach filmowych, a The Lounge Lizards nie tylko intensywnie koncertował, ale stał się również uosobieniem pewnego stylu.
Prezentacja współczesnych prac Johna Lurie jest próbą zmierzenia się z ikoną lat dziewięćdziesiątych, przełamania jego wizerunku i pokazania artysty w nowym świetle. To także próba spojrzenia na artystę poza jego rolami filmowymi, z bliższej perspektywy i przedstawienia bardziej prawdziwego portretu.
W malarstwie tym wciąż jednak można odnaleźć znaną nam postać artysty, operującą ironicznym, absurdalnym, a czasem wisielczym humorem. Jego twórczość malarską łączy estetyczne podobieństwo z muzyką – oparta na improwizacji i spontaniczności, jest jednocześnie prowokacyjna i niepokojąca. Obrazy, niekiedy malowane starannie i z dużą wrażliwością, niemal cyzelowane, innym razem ledwie naszkicowane, powracają do pewnych motywów i postaci. Wpisane w obrazy tytuły często stanowią dowcipne i przewrotne aforyzmy. Czuje się jednak, że to sztuka bardzo osobista, że pod barwną, zabawną powierzchnią i prowokacyjnym żartem kryje się inny ton – przesyconej humanizmem zadumy, szczerej i bardzo poważnej. Utrwalony w zbiorowej pamięci wizerunek Johna Lurie – dandysa związanego nierozerwalnie z Nowym Jorkiem – wydaje się kłócić się z jego malarstwem, w którym to kondycja ludzka i natura, a nie miasto znajdują się na pierwszym planie.
John Lurie pojawił się na scenie artystycznej wiosną 2004 roku, kiedy jego obrazy po raz pierwszy pokazała Anton Kern Gallery. Od tamtej pory prace artysty są wystawiane w cenionych galeriach na całym świecie. Miał wystawy indywidualne m.in. w P.S.1 Contemporary Art Center w Nowym Jorku, Musée des Beaux-Arts w Montrealu, Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean w Luksemburgu oraz w Watari Museum of Contemporary Art w Tokio, gdzie oddano mu do dyspozycji całą przestrzeń wystawienniczą. Wadsworth Atheneum w Connecticut i MoMA w Nowym Jorku włączyły jego prace do swoich kolekcji stałych. Wcześniej, zanim Lurie skoncentrował się na malarstwie, prowadził zespół The Lounge Lizards, z którym tworzył muzykę przez 20 lat. Nagrał 22 płyty i skomponował muzykę do ponad 20 filmów, m.in. Inaczej niż w raju, Poza prawem, Mystery Train, Martwe gołębie, Gniazdo os i Dorwać małego – ścieżka dźwiękowa do tego filmu otrzymała nominację do nagrody Grammy. Lurie zagrał w trzech filmach Jima Jarmuscha, a także w wielu innych produkcjach. Napisał, wyreżyserował i poprowadził kultowy serial telewizyjny Fishing with John, wydany na DVD w The Criterion Collection. Lurie jest też wydawcą muzyki fikcyjnego twórcy Marvina Pontiaca. johnlurieart.com
Audiodeskrypcja wystawy
informacje w polskim języku migowym
Obejrzyj inne informacje w Polskim Języku Migowym
mediateka / PJM
Corpus
mediateka / PJM
Adoracja słodyczy
mediateka / PJM
Monika Zawadzki. Bydło
Powiązane materiały
mediateka / filmy
Osaka Vacuum
Plenerowy koncert zespołów inspirujących się muzyką Johna Lurie
mediateka / filmy
Black Coffee
Plenerowy koncert zespołów inspirujących się muzyką Johna Lurie
mediateka / foldery / teksty
Zachęta. Czerwiec, lipiec, sierpień 2015
Magazyn
mediateka / foldery / teksty
Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho
John Lurie w rozmowie ze Stanisławem Welbelem i Karoliną Sulich
mediateka / plakaty
John Lurie Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho
mediateka / wideo dokumentacja
John Lurie
Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho
Informacje
John Lurie Próbuję myśleć. Proszę, bądź cicho 13.06 – 02.08.2015
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa Zobacz na mapie
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela godz. 12–20
czwartek – wstęp wolny
kasa biletowa czynna do godziny 19.30
Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link z potwierdzeniem rejestracji. Kliknij w podany wewnątrz link żeby w pełni aktywować konto.
Rejestrując się w serwisie możesz dodawać ważne dla Ciebie wydarzenia i wystawy do swoich ulubionych. Do ulubionych możesz również dodać obiekty z kolekcji, oraz mediateki i publikacji, które udostępniamy na otwartej licencji Creative Comons. Dzięki temu możesz pobierać publikacje, książki, filmy i wiele innych.