56 Międzynarodowa Wystawa Sztuki — la Biennale di Venezia Halka/Haiti. 18°48'05"N 72°23'01"W
09.05 – 22.11.2015 56 Międzynarodowa Wystawa Sztuki — la Biennale di Venezia Halka/Haiti. 18°48'05"N 72°23'01"W
Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia
artyści: C.T. Jasper i Joanna Malinowska
komisarz Pawilonu Polskiego: Hanna Wróblewska
zastępca komisarza: Joanna Waśko
kuratorka wystawy: Magdalena Moskalewicz
Pawilon Polski na 56 Międzynarodowej Wystawie Sztuki La Biennale di Venezia.
W Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji prezentowana jest monumentalna panoramiczna projekcja filmowa z dokumentacją przedstawienia opery Halka Stanisława Moniuszki, które odbyło się 7 lutego w miejscowości Cazale położonej w haitańskich górach na północ od stolicy kraju.
Zwycięzcy konkursu na tegoroczną reprezentację Polski w Wenecji, artyści C.T. Jasper i Joanna Malinowska oraz kuratorka Magdalena Moskalewicz, postanowili wystawić Halkę na Haiti zainspirowani graniczącym z obłędem planem bohatera filmu Wernera Herzoga Fitzcarraldo, który pragnął wznieść operę w amazońskiej dżungli. Zafascynowani wiarą Fitzcarralda w uniwersalną moc opery, ale i świadomi nadmiernej filmowej neutralizacji jego postawy ufundowanej na kolonialnej relacji sił, autorzy zdecydowali się podważyć mit romantycznego bohatera poprzez zmierzenie się z realizacją jego szalonego planu w konkretnych społeczno-politycznych realiach.
22 listopada zakończyła się 56 Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji — la Biennale di Venezia.
Pawilon Polski, w którym pokazywany był projekt Halka/Haiti. 18°48’05”N 72°23’01”W autorstwa artystów C.T. Jaspera i Joanny Malinowskiej oraz kuratorki Magdaleny Moskalewicz, odwiedziło ponad 200 tysięcy widzów. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem, czego świadectwem są liczne wywiady z autorami projektu, artykuły i wzmianki opublikowane w największych dziennikach i tygodnikach, jak np. „Financial Times”, „Guardian”, „Boston Globe”, „Corriere della Sera”, „Le Courrier”, „The Irish Times”, „De Groene Amsterdammer”. Artykuły o Pawilonie Polskim i wywiady z artystami ukazały się w światowych mediach o sztuce, m.in. „Art Review”, „The Art Newspaper”, „Frieze”, „Monopol Magazin” i „Artribune”.
Biennale w Wenecji zakończyło się panelem dyskusyjnym dotyczącym problematyki reprezentacji narodowych — prowadzonym przez prezydenta Biennale Paolo Barattę i kuratora generalnego Okwui Enwezora — w którym wzięła udział kuratorka Pawilonu Polskiego.
Już podczas trwania Biennale autorzy projektu Halka/Haiti zostali zaproszeni do zaprezentowania go na innych wystawach na całym świecie. Można go było oglądać w ramach Krasnoyarsk Museum Biennale oraz na wystawie Imagined Communities / Personal Imagination w Budapeszcie. Artyści i kuratorka zostali także osobiście zaproszeni do pokazu projektu i udziału w dyskusji w ramach Biennale Sztuki Współczesnej w Goteborgu (GIBCA).
W styczniu przyszłego roku projekt Halka/Haiti będzie prezentowany w Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie (miejscu premiery Halki Stanisława Moniuszki w 1848 roku), a w maju w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki na wystawie Podróżnicy, kuratorowanej przez Magdalenę Moskalewicz.
56 Międzynarodowa Wystawa Sztuki — la Biennale di Venezia
Halka/Haiti. 18°48'05"N 72°23'01"W
09.05 – 22.11.2015
Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia
Giardini della Biennale, Wenecja, Włochy
Zobacz na mapie
Udział Polski w 56 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
współpraca: Culture.pl
partner medialny: Artnews
strategia komunikacji: Business&Culture