Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.
autor: Weronika Kobylińska-Bunsch
redakcja: dr. hab. Gabriela Świtek
projekt graficzny: Daria Malicka
Data powstania: 03.12.2018
Książka Weroniki Kobylińskiej-Bunsch to piąta już pozycja z zainicjowanej przez Gabrielę Świtek w 2012 roku serii Archiwum z Zachęty, w której publikujemy prace naukowe poświęcone historii wystaw i współczesnej kulturze wizualnej. Książka historyczki sztuki zajmującej się fotografią stanowi syntetyczne opracowanie sześciu Ogólnopolskich Wystaw Fotografiki, które odbyły się w gmachu Zachęty w latach 1952-1962 we współpracy Centralnego Biura Wystaw Artystycznych ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików. Analiza tych corocznych przeglądów pozwoliła ukazać polską fotografię powojenną w nowym świetle i wyjaśnić, jakiego rodzaju ikonografia, stylistyka i gatunki cieszyły się w prasie codziennej i specjalistycznej kolejne wystawy oraz jakiego rodzaju zagadnienia szczególnie przykuwały uwagę krytyków.
Publikacja dostępna w bibliotece Zachęty oraz e-Księgarni. Zachęcamy do zapoznania się z archiwalnymi wystawami opracowanymi w ramach projektu badawczego Historia wystaw w Zachęcie – Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w latach 1949–1970, które znajdują się poniżej.
-
06.03 – 01.04.1952II Ogólnopolska Wystawa Fotografiki Artystycznej
Ogólnopolskie Wystawy Fotografiki organizowane pod patronatem Polskiego Związku Fotografików (od czerwca 1952 roku — Związku Polskich Artystów Fotografików) stanowiły najistotniejsze oficjalne przeglądy aktualnych dokonań i trendów w polskiej fotografii artystycznej. W Komisjach Kwalifikacyjnych oraz Komitetach Organizacyjnych poszczególnych wystaw zasiadały postaci, które silnie naznaczyły ówczesną scenę artystyczną swą intensywną działalnością twórczą, jak i bezpośrednim zaangażowaniem w konstytuowanie i uprawomocnianie struktur życia fotograficznego.
Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA -
01.04 – 01.06.1953III Ogólnopolska Wystawa Fotografiki
III Ogólnopolska Wystawa Fotografiki była drugą z rzędu ważną powojenną zbiorową ekspozycją prezentowaną w gmachu Zachęty, w której z założenia mieli uczestniczyć wszyscy artyści zrzeszeni w ramach Związku Polskich Artystów Fotografików. Wystawę tę wyróżniał od dotychczasowych krajowych przeglądów także fakt zorganizowania w dniu wernisażu zjazdu członów ZPAF oraz publiczna dyskusja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki na temat aktualnego stanu i przyszłości fotograficznego medium.
Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA -
20.05 – 12.06.1955V Ogólnopolska Wystawa Fotografiki
Ogólnopolskie Wystawy Fotografiki organizowane pod patronatem Polskiego Związku Fotografików (od czerwca 1952 roku – Związku Polskich Artystów Fotografików) stanowiły najistotniejsze oficjalne przeglądy aktualnych dokonań i trendów w polskiej fotografii artystycznej. W Komisjach Kwalifikacyjnych oraz Komitetach Organizacyjnych poszczególnych wystaw zasiadały postaci, które silnie naznaczyły ówczesną scenę artystyczną swą intensywną działalnością twórczą, jak i bezpośrednim zaangażowaniem w konstytuowanie i uprawomocnianie struktur życia fotograficznego.
Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA -
27.02 – 30.03.1959VIII Ogólnopolska Wystawa FotografikiZachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA
-
16.11 – 06.12.1960X Ogólnopolska wystawa fotografiki
Zorganizowanie przez ZPAF i CBWA w 1960 roku jubileuszowej edycji Ogólnopolskiej Wystawy Fotografiki mogło stanowić przyczynek do dokonania pewnego bilansu dotychczasowych osiągnięć, ale sami organizatorzy przyznawali, że nie przyświecało im takie założenie. Istotnie, trudno w przypadku X OWF mówić o reasumowaniu dokonań poprzedniej dekady, gdyż wielu artystów nie zdecydowało się wziąć udziału w ekspozycji.
Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA -
30.06 – 29.07.1962XII Ogólnopolska Wystawa Fotografiki
XII Ogólnopolska Wystawa Fotografiki z dzisiejszej perspektywy wydaje się mieć wyjątkowe znaczenie, gdyż była ostatnią tak zatytułowaną zbiorową prezentacją zorganizowaną przez ZPAF we współpracy z CBWA w gmachu Zachęty. Ponadto, dwunasta edycja krajowego przeglądu została przygotowana z odnotowaną przez krytyków pieczołowitością, gdyż była powiązana z rocznicą istnienia ZPAF.
Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA
książki
Janicka & Wilczyk. Inne MiastoKatalog wystawyksiążki
Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche BankKatalog wystawyksiążki
Henryk TomaszewskiKsiążkaksiążki
Romano kher. O romskiej sztuce, estetyce i doświadczeniuKsiążkaksiążki
Figury niemożliweKatalog wystawyksiążki
O opiece nad kolekcjąKsiążkaksiążki
Henryk TomaszewskiThe bookksiążki
Magdalena Więcek. Działanie na okoKatalog wystawyksiążki
Seria naukowa Archiwum ZachętyArchitektura polskiego socrealizmu w Zachęcie. Pierwszy Ogólnopolski Pokaz Projektów Architektury (1951) i Pierwsza Powszechna Wystawa Architektury Polski Ludowej (1953)książki
Wystawa współczesnej plastyki francuskiejKatalog