Zbigniew Libera
Ur. 7 lipca 1959 roku w Pabianicach.
Autor obiektów, instalacji, filmów wideo, fotografii, prekursor sztuki krytycznej. Swoją twórczość rozpoczął w latach 80. W 1981 roku projektował druki będące reakcją na wydarzenia w kopalni Wujek oraz ulotki dla Solidarności, za co pod koniec 1982 roku został aresztowany i skazany na półtora roku więzienia. W latach 1983-1986 działał w środowisku łódzkiej Kultury Zrzuty i galerii Strych, w której w czerwcu 1982 roku odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa. Wraz z Jerzym Truszkowskim, Barbarą Konopką i Jackiem Rydeckim około połowy lat 80. założyli alternatywną wobec Strychu formację, w której razem przeprowadzali działania artystyczne m.in. z pacjentami szpitala psychiatrycznego, w którym pracował Libera. Grali też w zespole punkowym Sternenhoch. W tym czasie w trakcie ponad dwuletniej opieki nad niedołężną babcią Reginą G powstały dwa pierwsze filmy wideo artysty: Obrzędy intymne, film nazwany przez artystę dokumentem egzystencjalnym oraz Perseweracja mistyczna, film pokazujący czynność kręcenia przez babcię nocnikiem.
- Wolny strzelec (Autoportret)2013
- Jan Świdziński (Magazyn Gazety Wyborczej), z cyklu Mistrzowie2003
- Zofia Kulik (Na Dworze), z cyklu Mistrzowie2003
- Andrzej Partum (Gazeta Wyborcza), z cyklu Mistrzowie2003
- Incydent z Kantorem (Trybuna), z cyklu Mistrzowie2003
- Leszek Przyjemski/Anastazy Wiśniewski (Polityka), z cyklu Mistrzowie2003
- Lego. Obóz koncentracyjny1999
- The Doll You Love To Undress1997
- Placebo1995
- Obrzędy intymne1984
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
01.02 – 25.04.2021Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
29.11.2014 – 15.02.2015Postęp i higiena
Prezentowana w Zachęcie wystawa „Postęp i higiena” poświęcona jest pułapkom modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość „ulepszania”. Pomyślana została jako esej, który krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
04.06 – 04.08.2013Wolny strzelec
Wolny strzelec to osoba o nienormowanym czasie pracy, uczestnicząca w grze rynkowej na innych zasadach ̶ „wolna od” etatyzmu i „wolna do” wyboru rodzaju i charakteru pracy. Wystawa zderza romantyczny mit artysty (z jego indywidualizmem, geniuszem, aurą wybrańca) z obecną pozycją w (post)kapitalistycznej rzeczywistości.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
01.12.2009 – 07.02.2010Zbigniew LiberaPrace z lat 1982–2008
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na wystawę retrospektywną Zbigniewa Libery, połączoną z publikacją obszernej monografii artysty w języku polskim i angielskim. Będzie to pierwszy tak obszerny przegląd twórczości artysty w Polsce i druga po amerykańskiej (Ann Arbor, 2006) retrospektywa twórczości autora prac Lego. Obóz koncentracyjny i Pozytywów.
Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta