Życie w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen). Pokaz filmu
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
Życie w mieście przyszłości (Leben in der Stadt von Morgen), reż. Marian Engel, 2007, Niemcy, 96 min.
Tytułowe miasto przyszłości to Hansaviertel, dzielnica Berlina zbudowana w latach 1957 - 1961. Osiedle zostało usytuowane w śródmieściu i powstało na gruzach w miejscu niemal całkowicie zniszczonym w czasie II wojny światowej. Ten wyjątkowy fragment miasta swój charakter zawdzięcza grupie znakomitych architektów, takich jak: Alvar Aalto, Walter Gropius, Oscar Niemeyer, Arne Jacobsen, Egon Eiermann czy Sep Ruf. Dzielnica została pomyślana jako przeciwwaga dla wybudowanej w Berlinie Wschodnim monumentalnej Alei Stalina. Plan zakładał stworzenie modernistycznej dzielnicy, integrującej mieszkańców i zaprojektowanej w taki sposób, aby sprzyjać ich potrzebom. Ale również — poprzez otoczenie — kształtować zachowania społeczne i tworzyć nowego człowieka. Podstawowym założeniem było właśnie Miasto przyszłości.
Dokument przybliża historię projektu, rejestruje wywiady z architektami zaangażowanymi w jego realizację, portretuje również obecnych mieszkańców i obecną przestrzeń tej dzielnicy Berlina. A autorzy-architekci mają rzadką okazję, aby opowiedzieć o swoich motywacjach i ideach lecz także ocenić Hansaviertel ze współczesnej perspektywy.
Program filmowy towarzyszący wystawie Mariana Bogusza inspirowany jest jego autorskim projektem — Międzynarodowym Osiedlem Artystów — prezentowanym na wystawie w Zachęcie. Zrekonstruowany na potrzeby ekspozycji, powstawał w obozie Mauthausen, gdzie artysta został osadzony w czasie wojny. Ten wizjonerski plan zakładał powstanie modernistycznego osiedla-pomnika zbudowanego na zgliszczach nazistowskiego obozu. Projekt bazował na przedwojennych ideach awangardowych, opierał się na idei pracy kolektywnej, braku rywalizacji oraz integracji wszystkich dziedzin życia, w tym sztuki i nauki.
W ramach przeglądu filmów dokumentalnych towarzyszących wystawie przywołujemy kilka innych przykładów międzynarodowych realizacji modernistycznych wizji architektonicznych i ich losów.
Pierwszy film poświęcony będzie słynnemu osiedlu Puritt-Igoe w St.Louis, którego zburzenie stało się symbolem upadku idei modernistycznych. Kolejno przywołamy filmowo osiedle Hansaviertel w Berlinie, zbudowane na gruzach miasta i zaprojektowane przez takich architektów jak: Alvar Aalto, Walter Gropius czy Oscar Niemeyer.
Poprzez pryzmat kilku krótkometrażowych filmów dokumentalnych, zarówno archiwalnych, jak i współczesnych, przyjrzymy się powstałej na wojennych ruinach brutalistycznej dzielnicy Barbican w Londynie oraz jej mieszkańcom.
Ostatni film poświęcony będzie przedsięwzięciu Ordos 100 — niezrealizowanemu projektowi Ai Weiweia oraz grupy architektów Herzog & de Meuron — który zakładał stworzenie w Mongolii osiedla idealnego na bazie planów artystów, włączających w projekt m.in. sto willi autorstwa stu najwybitniejszych pracowni architektonicznych na świecie.
-
07.11.2017 – 04.02.2018Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza
Wystawa w Zachęcie przypomina jedną z najważniejszych i najbarwniejszych postaci polskiej sceny artystycznej po II wojnie światowej — malarza, rzeźbiarza, projektanta, scenografa (twórcę zarówno scenografii teatralnych, jak i aranżacji wystaw), współorganizatora takich wydarzeń jak Plenery w Osiekach (od 1963) czy Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965).
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta