Wyparty kontekst. Spotkanie z Zespołem Archipolo

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu na wystawy

zapisy: informacja@zacheta.art.pl

Wyjeżdżasz z miasta drogą krajową. Jeszcze przed tablicą ze skreśloną nazwą zabudowa rozrzedza się, różnicuje. Zasady kompozycji urbanistycznej stopniowo przestają obowiązywać. Wkrótce otacza cię rzeczywistość złożona z fragmentów o wyraźnych granicach, zauważalnym związku z drogą, lecz niezrozumiałych wzajemnych relacjach.

Archipolo, 2020

Projekt Wyparty kontekst ma za zadanie przekładać narzędzia pracy architekta i urbanisty do badania otaczającej nas wizualności. Zespół Archipolo bierze na warsztat przestrzeń graniczną, nieokreśloną – analizuje przestrzeń wyjazdu z miasta.

Zespół Archipolo tworzy trzech architektów aktywnych zawodowo w Polsce i Szwajcarii: Jakub Gondorowicz, Wojciech Hryszkiewicz i Aleksander Maciak. Jako profesjonalni twórcy zwracamy uwagę na kompozycję, osadzenie projektu w kontekście i kulturze. We współczesnej polskiej praktyce architektonicznej dostrzegamy problemy z wpisaniem budynków w koloryt okolicy. Wszechobecny chaotyczny kontekst umyka często uwadze profesjonalistów, jako wstydliwy lub zbyt odległy od uznanych wzorców piękna. W obliczu potęgi zjawiska uważamy jednak za konieczne przyjrzenie się mu nowym okiem. Wierzymy, że polska oddolna, półprofesjonalna kultura budowlana wymaga świeżego podejścia, analizy pod kątem ciekawych rozwiązań oraz potencjałów, które profesjonalna wiedza może pomóc rozwinąć. Jeśli potraktujemy ten oddolny nurt poważnie, mamy szansę budować w zgodzie z duchem miejsca, ponadczasowo i odnaleźć zagubione poczucie tożsamości.

W Archipolo zdajemy sobie sprawę, że architektura jest częścią kultury i wymaga dobrego zrozumienia kontekstu. Dlatego prowadzimy działania w dwóch obszarach: badamy i projektujemy. Do wspólnych projektów chętnie zapraszamy artystów, badaczy i inne ciekawe osoby zainteresowane polską budowlaną popkulturą.

www.archipolo.pl
@archi.polo

Współorganizatorzy:
archipolo

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 08.03 – 26.05.2024
    Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki

    Wystawa obrazów Krzysztofa Klimka prezentuje szeroki wybór realistycznego malarstwa pejzażowego, które od roku 2004, obok realizowanego wcześniej nurtu geometryczno-abstrakcyjnego, stanowi trzon jego twórczości. Ekspozycja blisko 60 dzieł przedstawia reprezentatywny przekrój tematów i motywów malarskich na przestrzeni lat. Ukazują one drogę artysty od abstrakcji i martwych natur komponowanych w przestrzeni pracowni, poprzez coraz bardziej realistyczne widoki z jej okien i drzwi, ujęcia korytarzy i podwórek, aż po wyjście w szerszą przestrzeń miast, miasteczek i wsi, w których przebywał.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 18.01 (SOB) 12:30
    Barwne kukiełki i marionetki
    Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (WT) 19:00
    Bojarska – Ratajczak – Wielgosz: Dyskusja o „Brutalizmie” Achille'a Mbembego
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.01 (CZW) 18:00
    Kryzys humanitarny jako stan permanentny
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta