W piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne - Ruiny, odbudowa, pamięć: architektura wobec wojny
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, zbiórka w holu głównym
Wszystkie dziedziny sztuki doznają uszczerbku w czasach konfliktów zbrojnych. Jednak architektura wydaje się szczególnie narażona na zniszczenia wojenne. Budynków nie da się schronić w bezpiecznym miejscu. Ich losy często stają się metaforą wojennej tragedii: ruiny to samoistne pomniki, a podnoszenie budowli z gruzów nabiera wymiaru symbolicznego. Rolą architektury jest także stworzenie materialnej ramy dla społecznych rytuałów: żałoby, upamiętnienia, oddania hołdu.
Zwiedzając aktualne ekspozycje przyjrzymy się różnym wymiarom relacji wojny i architektury. Zobaczymy instalacje architektoniczne zrealizowane przez Jacka Damięckiego dla upamiętnienia II wojny światowej oraz zastanowimy się jak korespondują one z projektem Krzysztofa Wodiczki i Jarosława Kozakiewicza Rozbrojenie kultury. Na wystawie Polska - kraj folkloru? porozmawiamy o wymowie „architektury dla ludu" wznoszonej w powojennej Warszawie, zaś Kaligrafie społeczne ukażą nam obrazy wojen na Bliskim Wschodzie widziane oczami artystów.
prowadzenie: Paula Kaniewska
-
06.10 – 27.11.2016Krzysztof Wodiczko i Jarosław KozakiewiczRozbrojenie kultury. Projekt Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata
Rozbrojenie kultury to projekt, którego celem jest z ainicjowanie debaty nad potrzebą przeformułowania sposobów myślenia o historii i pamięci. Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz proponują opracowanie idei Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen im. Józefa Rotblata — miejsca stanowiącego symboliczne wyzwanie dla podtrzymywanej w zbiorowej pamięci kultury wojny.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta