Radek Szlaga i Honza Zamojski.
Cykl spotkań z artystami towarzyszący wystawie „Podróżnicy”
Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny
Wiosną 2012 roku Radek Szlaga i Honza Zamojski wsiedli w Antwerpii na pokład statku towarowego, którym postanowili dopłynąć do Nowego Jorku na targi sztuki Frieze. Po dwóch dniach wyprawa nazwana Transatlantyk przestała mieć dla nich posmak metafizycznej wędrówki śladami Witolda Gombrowicza, a zaczęła smakować smażonym jedzeniem serwowanym codziennie przez filipińskiego kucharza. Po trzech dniach przeczytali wszystko, co mieli do przeczytania. Po czterech — nudziła ich nawet gra w koszykówkę pod pokładem. Po pięciu — myśleli już tylko o owocach, dziewczynach i nieodebranych mejlach. I o ziemniakach. Prezentowana na wystawie instalacja Transatlantyk jest rekonstrukcją stoiska na targach Frieze w Nowym Jorku.
prowadzenie: Magdalena Komornicka
Radek Szlaga, ur. 1979, Gliwice. Ukończył malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego obrazy, rzeźby i instalacje są efektem eksperymentalnego podejścia zarówno do tradycji sztuki amerykańskiej, jak i sztuki Europy Wschodniej. Często zapożycza ikoniczne motywy z kultury popularnej, jednocześnie stawiając pytanie, czym jest sztuka malarska w dobie cyfryzacji. W centrum jego zainteresowań znajduje się badanie źródeł ludzkiej tożsamości, zakorzenionej zarówno w osobistych wspomnieniach, jak i historii rodzinnego kraju. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych w Polsce, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski czy Galerii Foksal w Warszawie, jak i za granicą, w Brukseli, Paryżu, Detroit, Hadze, Berlinie. Był nominowany do Paszportów „Polityki” w kategorii sztuki wizualne. Współpracuje z Galerią LETO w Warszawie oraz Harlan Levey Projects z Brukseli. Mieszka i pracuje w Warszawie i Detroit.
Honza Zamojski, ur. 1981, Poznań. Ukończył studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, dyplom obronił w Pracowni Projektowania Znaku i Typografii. W swojej praktyce sięga po rozmaite media: od rysunku, przez tzw. rzeźby rysunkowe, po infografiki i poezję. Minimalistyczne w formie, ale bogate w znaczenia symbole, abstrakcyjne kompozycje i figuratywne przedstawienia składają się na język wizualny, który rządzi się własną gramatyką i strukturą formalną. Tym, co często spaja pozornie odległe elementy, jest humor oraz dystans do siebie samego. Autor kilkunastu książek swoją twórczość pokazywał na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki i Galerii Foksal w Warszawie, Museum Morsbroich czy Andrew Kreps Gallery w Nowym Jorku. Prowadzi cykl wykładów How it’s made, prezentowany dotychczas m.in. w Centre Pompidou, MoMA Library, Printed Matter w Nowym Jorku.
-
14.05 – 21.08.2016Podróżnicy
Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta