Pragnienie przekraczania granic. Wykład dr Anny Szyjkowskiej-Piotrowskiej.
Spotkanie z cyklu Sztuka i filozofia
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
Spotkanie z cyklu Sztuka i filozofia towarzyszące wystawie Podróżnicy
Czym jest przekraczanie granicy ? Ucieczką od siebie czy jedynym — choć niemożliwym —powrotem do siebie, ćwiczeniem w wolności?
To pytanie w swoim dosłownym wymiarze narzuca się dziś ze zdwojoną siłą. Procesy zachodzące w Europie, odnoszące się do otwarcia międzypaństwowych granic, a także współczesna sytuacja migracyjna wskazują na polityczny i społeczny wymiar znaczeń. Poza nim jednak, a może właśnie w nim, kryje się ich wymiar filozoficzny i egzystencjalny. Kluczem do rozmowy o nim będzie pojęcie pragnienia, które odnosi się w sposób fundamentalny do tożsamości i miłości. Pragnienie, zmuszające nas do ruchu, może wynikać z niezaspokojonego lub nawet niezaspokajalnego braku, ciągłego poszukiwania w tym, co inne utraconego raju, ale też przebłysku własnego ja w innym.
Anna Szyjkowska-Piotrowska — doktor nauk humanistycznych, ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie filozofii i lingwistykę stosowaną. Obroniła doktorat w Instytucie Filozofii UW. Obecnie pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Collegium Civitas. Publikowała między innymi w „Sztuka i Filozofia“, „Estetyka i Krytyka“ czy „Art Inquiry. Recherches sur les arts“. Jest autorką i tłumaczką tekstów o tematyce artystycznej. Autorka książki Po-twarz. Przekraczanie widzialności w sztuce i filozofii (wydawnictwo Słowo obraz/terytoria, 2016)
Sztuka i filozofia to cykl wykładów i seminariów organizowanych we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzenie: dr Monika Murawska, dr Mateusz Salwa, dr Piotr Schollenberger
-
14.05 – 21.08.2016Podróżnicy
Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta