Poszukiwanie artystycznych rozwiązań na styku dwóch dziedzin: grafiki i ceramiki
Spotkanie z prof. Agnieszką Cieślińską-Kawecką na wystawie Kimby Frances Kerner. Delirium Decadence w Miejscu Projektów Zachęty

Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny

Metoda transferu grafiki na podłoża ceramiczne ma bardzo bogatą historię sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku. Studiowanie starych metod wykorzystania grafiki do zdobień porcelany w połączeniu z nowymi technologiami (wciąż niedostępnymi dla artystów) wydaje się nowatorskim założeniem. Innowacyjność tego projektu leży także w idei łączenia tradycji z nowoczesnością na różnych poziomach jego realizacji.

Podczas spotkania Agnieszka Cieślińską-Kawecka przedstawi i omówi razem ze swoją doktorantką, Kimbą Frances Kerner, artystyczne i technologiczne doświadczenia związane z realizacją ich wspólnego projektu: Transfer obrazu graficznego na ceramikę w warunkach współczesnego warsztatu graficznego.


Prof. Agnieszka  Cieślińska-Kawecka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie prowadzi Interdyscyplinarną Pracownię Technik Graficznych w Katedrze Grafiki Warsztatowej rodzimej uczelni. Laureatka wielu nagród m in. Kochi International Triennial Exhibition of Prints (Japonia, 2006); Naka-Tosa Museum of Art (Japonia, 2009); wyróżnienie 8th Triennale Grafiki Polskiej (Katowice, 2012); nagroda the 7th Graphic Art Biennial of Szeklerland, (2022). Jej twórczość graficzna wpisuje się w nurt figuratywny, eksploatujący wątki inspirowane sztuką czasów średniowiecza i renesansu. W swoich dziełach artystka wykorzystuje głównie klasyczne techniki warsztatu graficznego. Bywa także kuratorką wystaw i jurorką w konkursach graficznych.

Kimba Frances Kerner — urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale mieszka i pracuje w Warszawie. W 2017 rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wyspecjalizowała się w nowatorskim łączeniu ceramiki z grafiką (rozwija projekt naukowo-artystyczny poświęcony graficznym transferom na ceramikę). Jej wystawa w MPZ Delirium Decadence ma charakter totalnej instalacji złożonej z rzeźb ceramicznych inspirowanych światem mitów, baśni i literatury i elementów scenograficznych.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 14.04 – 26.06.2023
    KIMBA FRANCES KERNER
    DELIRIUM DECADENCE

    Kimba Frances Kerner urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale mieszka i pracuje w Warszawie. W 2017 rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wtedy odkryła grafikę warsztatową, którą się od tej pory zajmuje. Wyspecjalizowała się w nowatorskim łączeniu ceramiki z grafiką (rozwija projekt naukowo-artystyczny poświęcony graficznym transferom na ceramikę).

    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 18.01 (SOB) 12:30
    Barwne kukiełki i marionetki
    Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (WT) 19:00
    Bojarska – Ratajczak – Wielgosz: Dyskusja o „Brutalizmie” Achille'a Mbembego
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.01 (CZW) 18:00
    Kryzys humanitarny jako stan permanentny
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta