Informacje
Informacje o dostępności
  • Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych

O kondycji współczesnej literatury podróżniczej - spotkanie z dr Moniką Sznajderman i Dariuszem Fedorem.
Cykl „Rozmowy podróżne”

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie Podróżnicy

Podróżopisarstwo to ciekawy gatunek. Z punktu widzenia rynkowego ma się nad wyraz dobrze (niemal tak jak w XIX wieku). Z punktu widzenia opiniotwórczości również święci triumfy — od pokoleń bardzo silnie kształtuje naszą turystyczną wyobraźnię. Wielu specjalistów wskazuje natomiast, że jakość współczesnych książek podróżniczych jest coraz gorsza, a sam sposób ujmowania swojej gatunkowości nie rozwija się od czasów kolonialnych. Z dr Moniką Sznajderman, szefową Wydawnictwa Czarne i Dariuszem Fedorem, redaktorem naczelnym „Kontynentów” porozmawiamy o grzechach autorów literatury podróżniczej, o tym, czym jest dobre podróżopisarstwo, i jak czytelnik może wpływać na jakość literatury.

prowadzenie: Paweł Cywiński

Wydarzenie dostępne dla osób niewidomych.

Nasi wolontariusze mogą odebrać państwa z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie. Jeśli istnieje taka potrzeba, prosimy o kontakt: tel. 22 556 96 42, e-mail:

dr Monika Sznajderman — ukończyła etnologię na Uniwersytecie Warszawskim (doktorat zrobiła w Instytucie Sztuki PAN), autorka trzech książek: Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS (1994), Biblia pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej (1998), Błazen. Maski i metafory (2001 i 2014). Od 20 lat prowadzi Wydawnictwo Czarne. Mieszka w Beskidzie Niskim.

Dariusz Fedor — z wykształcenia filolog polski, dyplom obronił w katedrze kultury Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor naczelny i właściciel kwartalnika reporterów, pisarzy, fotografów-podróżników „Kontynenty”. Przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą”, był też zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Logo” oraz głównym redaktorem książek w wydawnictwie Agora.

Cykl Rozmowy podróżne

Z poważnymi rozmowami o podróżach jest kłopot, gdyż nie da się jednoznaczne zdefiniować słowa „podróż”. Bo choć większość z nas instynktownie uzna ją za zwykłą zmianę miejsca pobytu, to ambaras pojawia się, gdy zaczniemy zastanawiać się, jaka musi być ta zmiana, aby można ją było nazwać podróżą. Z czasem pytań zacznie przybywać. Co podczas podróży dzieje się w naszej głowie? Jak zmienia się podróżowanie i czy można już mówić o śmierci figury prawdziwego podróżnika? Dlaczego podróżopisarstwo się nie zmienia i wciąż reprodukuje kolonialne stereotypy? O podróżach i zmianach, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, rozmawiać będziemy z teoretykami i praktykami podróży.

koncepcja i prowadzenie spotkań: Paweł Cywiński

Paweł Cywiński — orientalista, kulturoznawca i geograf. Redaktor działuPoza Europą w magazynie „Kontakt”, współpracownik Polskiego Radia RDC, współtwórca projektu post-turysta.pl i uchodzcy.info.

 

Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Podróżnicy” współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa w ramach programu „Zachęta na lato”:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 14.05 – 21.08.2016
    Podróżnicy

    Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • mediateka / audio
    Podróżnicy
    O kondycji współczesnej literatury podróżniczej - spotkanie z dr Moniką Sznajderman i Dariuszem Fedorem - cykl „Rozmowy podróżne”
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 19.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (WT) 19:00
    Bojarska – Ratajczak – Wielgosz: Dyskusja o „Brutalizmie” Achille'a Mbembego
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.01 (CZW) 18:00
    Kryzys humanitarny jako stan permanentny
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta