Gliniane zwierzenie – zwierzę nie dosłownie rzeźbione
Warsztaty rzeźbiarskie towarzyszące wystawie Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy, liczba miejsc ograniczona
Brak miejsc
czas trwania: ok. 2-4 godziny
miejsce: sala warsztatowa
wiek uczestników: bez ograniczeń
liczba miejsc: 20 osób
zapisy: formularz na dole strony
informacja merytoryczna: z.szymanczyk@zacheta.art.pl
Warsztaty przeznaczone są dla osób zainteresowanych twórczym spędzeniem wolnego czasu, które nie mają plastycznego wykształcenia. Zadaniem uczestników jest wyrzeźbienie „portretu” zwierzęcia poprzez wyszukiwanie i akcentowanie jego najbardziej charakterystycznych cech. Szkicowanie i modelowanie z założenia nie ma odzwierciedlać właściwych proporcji, a wręcz celowo je zaburzać w zindywidualizowanym procesie dostrzegania i przesadnego utrwalania tych kształtów, które w decydującym stopniu kryją w sobie rozpoznawalność ”modela” (jak szyja żyrafy, czy wydłużona szczęka krokodyla). Z tego właśnie powodu umiejętność odtwarzania właściwych proporcji i kształtów jest niekonieczna, dla uzyskania satysfakcji z udanego udziału w warsztatach.
Przebieg zajęć:
- wprowadzenie uzmysławiające (na przykładach), że nie trzeba idealnie odwzorować „portretowanego” zwierzęcia, dla uzyskania jednoznacznej jego identyfikacji.
- losowanie przez uczestników zdjęć zwierząt (emocjonujący element warsztatów: niespodziewane rozstrzygnięcia wyboru „modela”).
- praca z korektami prowadzącego: rysunek koncepcyjny i jego przestrzenna realizacja w glinie ( odkrywanie i uzmysławianie autorom indywidualnych wartości estetycznych ich własnych prac przy równoczesnym sugerowaniu, by unikali porównań z osobami pracującymi po sąsiedzku).
Omówienie poszczególnych realizacji przy czynnym udziale wszystkich uczestników (element edukacyjny: aktywna percepcja przejawów twórczości, opisywanie wrażeń).
Prowadzenie: Marek Zacharski
Marek Zacharski - artysta rzeźbiarz, wykładowca rzeźby, autor zajęć w dziedzinie terapii przez twórczość od lat 80. XX wieku w Polsce i we Włoszech. Jest absolwentem i dawnym wykładowcą Zakładu Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni prof. Hanny Brzuszkiewicz. Wieloletni nauczyciel przedmiotów artystycznych w Liceach Plastycznych w Grudziądzu i Rypinie. „Marek Zacharski – to artysta osobny, autor niezwykle oryginalnych rzeźb i instalacji, w których sięga m.in. po matematykę wyższą, sprzężenia odbić i tworzy teksty problemowe, autorską teorię sztuki”. Dorota Grubba-Thiede (2022)
-
25.08 – 29.10.2023Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień
Wystawa jest rodzajem eseju wskazującego metafory czasu aktualnego dostrzegalne w sztuce Adolfa Ryszki (1935–1995). Należał on do prekursorów nowej figuracji w sztuce, nurtu rozwijającego się równolegle do nowej fali w filmie i literaturze. Ekspozycja obejmuje wybór słynnych realizacji Ryszki oraz jego nieznanych prac, a także grupę rzeźb kameralnych, wchodzących w rezonans z zagadnieniami organiczności czy z pojęciami takimi jak niesamowitość, permutacje, wariacyjność, imaginizm. Rzeźbiarz wypracował oryginalną ikonosferę, m.in. interpretując procesy atrofii, łącząc wyraz tragiczny z witalnym, jakby w nieodsłownych dialogach z wyobrażeniami kalekich ofiar wojen Pietera Bruegela Starszego.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta