Genetyka
Spotkanie z prof. Magdaleną Fikus
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
Spotkanie z prof. Magdaleną Fikus towarzyszące wystawie Postęp i higiena
Genetyka
Wiek XX przyniósł odkrycie chemicznej natury genów i zasadniczych dróg „realizacji” przesłania genetycznego. Zdobyliśmy wiedzę w jaki sposób geny określają naturę nosiciela, ale także wiedzę o tym, że „gen to nie wyrok”, że na podstawie samej znajomości genów nie można dokładnie przewidzieć biegu życia osobniczego. Co zatem pozwala na snucie prawdopodobnych zdarzeń? Jak znajomość genów ludzkich przybliża możliwości terapii, przedłużenia życia, zmian w toku życia? W jakim kierunku zmierza genetyka kolejnego wieku? Czy przynosi tylko dary, czy też zagrożenia?
Prof. Magdalena Fikus, wykształcona jako biochemik, pracująca w UW i PAN od blisko 50 lat jako biofizyk i genetyk drobnoustrojów. Współtwórczyni pierwszego polskiego Festiwalu Nauki w Warszawie (1997–2009). Przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN. Aktywnie popularyzuje naukę w różnych ośrodkach i mediach: uczelniach, prasie, TV, uniwersytetach Dzieci i Trzeciego Wieku i wszędzie tam, gdzie chcą jej słuchać.
-
29.11.2014 – 15.02.2015Postęp i higiena
Prezentowana w Zachęcie wystawa „Postęp i higiena” poświęcona jest pułapkom modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość „ulepszania”. Pomyślana została jako esej, który krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta