
Edukacja
Sztuka edukacji – Uczymy się od was
Sztuka edukacji to cykl dorocznych konferencji metodologicznych, dotyczących szeroko pojętej kultury i działań społecznych w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołami a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (m.in. samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych. Pierwsza z nich odbyła się w 2013 roku.
Konferencja Sztuka edukacji znowu wyrusza w trasę po Polsce! Tym razem w jej ramach chcemy zainicjować kilkuletni cykl Uczymy się od was i stworzyć mapę ważnych, ciekawych projektów edukacyjnych, które powstają w całym kraju. Sztuka edukacji to przede wszystkim spotkania osób w praktyce zajmujących się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży, zarówno formalną, jak i nieformalną. Biorą w nich udział nauczyciele_ki, pedagodzy_gożki, edukatorzy_torki, animatorzy_torki i artyści_stki. Stwarzamy przestrzeń do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń. Tematem przewodnim będą uwarunkowania lokalne oraz praca w kontekście konkretnych miejsc i wyzwań, jakie stawiają one przed osobami zajmującymi się edukacją. Konferencje te to nie tylko przestrzeń do wzajemnej inspiracji i budowania sieci kontaktów, lecz także doskonała okazja do nawiązywania relacji, które mogą przerodzić się we wspólne projekty. To także moment, by wzmacniać przekonanie, że kultura jest niezbędnym narzędziem umożliwiającym funkcjonowanie w społeczeństwie.
W tym roku odwiedziliśmy już Szczecin, a wizytować jeszcze będziemy Elbląg i (jednocześnie) Słupsk, Ustkę i Koszalin.
Sztuka edukacji to cykl dorocznych konferencji metodologicznych, dotyczących szeroko pojętej kultury i działań społecznych w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołami a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (m.in. samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych. Wcześniej miała swoje odsłony m.in. w Białymstoku, Zielonej Górze, Kielcach, Radziejowicach, Bytomiu i Bydgoszczy. Pierwsza z nich odbyła się w 2013 roku.
Sztuka edukacji – Uczymy się od was
Gdańsk
O historii Gdańska i złożonej tożsamości tego miasta nie trzeba nikomu przypominać. Dla nas szczególnie inspirujący okazał się okres przełomu lat 80. i 90., kiedy to działania lokalne były częstszo ciekawsze niż inicjatywy centralne. Przykładem może być anarchistyczny Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, który z czasem rozdzielił się na polityczny Ruch Wolność i Pokój oraz kontrkulturową Tranzytoryjną Formację Totart. Równie fascynującym zjawiskiem była rodząca się wówczas kultura rave i techno — nowa subkultura muzyczna, w którą angażowali się artyści wizualni, a gdańskie środowisko artystyczne stanowiło tu wyjątkowy przypadek.
Nawet punk w Gdańsku brzmiał inaczej – jak pisze Przemysław Gulda: „Najprostsze wyjaśnienie tego fenomenu głosi, że trójmiejscy muzycy mieli o wiele szersze horyzonty muzyczne niż cała reszta Polski”. Bardzo interesujące są też aktywistyczne i społeczne korzenie wielu instytucji, które powstały po przełomie 1989 roku. To właśnie na nich chcemy się skupić. Jak potoczyły się ich dalsze losy? W jaki sposób dziś czerpią ze swoich korzeni?