Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.
autorka: Alka Nauman
Choreografia wystawy to tworzenie okoliczności do nawiązania relacji pomiędzy ciałem, emocjami, czasem i przestrzenią galerii. W ramach wystawy Łzy szczęścia partytura choreograficzna (tzw. score) przybrała formę zaproszeń i pytań do publiczności. Składa się z dwóch uzupełniających się warstw: spisanych praktyk cielesnych i obiektów obecnych w przestrzeni wystawy. Te pierwsze zachęcają do odbioru prezentowanych prac przez pryzmat ciała i jego wewnętrznych odczuć. Ich punktem wyjścia jest zachęta do podążania za stanem nie wiem. Nie wiem pozwala odkrywać sensy w miarę doświadczania, zarówno indywidualnie, jak i w obrębie przygodnych wspólnot. W nawiązaniu do eklektyzmu kolekcji teksty przybierają różnorodne postaci — od minimalistycznych do bardziej poetyckich. Co ważne, zostały one napisane z perspektywy ciała białej, sprawnej, neuroróżnorodnej i cispłciowej lesbijki. Są tylko propozycją, jedną z możliwości bycia w przestrzeni wystawy. Możesz z nimi zrobić, co chcesz, dostosować je do swoich potrzeb. Obiekty zaś — w większości pochodzące z magazynu Zachęty — zapraszają do spontanicznego użycia: siedzenia, leżenia, dotykania, wiercenia się czy spania (co byłoby największym sukcesem). Pozwalają także dać ulgę zmęczonemu układowi nerwowemu, zmienić perspektywę i sposób poruszania się w tej przestrzeni. Znajdziesz wśród nich materace, ławy, bujaki czy większe obiekty wykonane z niegdyś wystawowych kubików obitych wygodnymi materiałami.
Niech Ci służą.
-
08.06 – 29.09.2024Łzy szczęścia
Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń, w której równie ważną rolę jak prezentowane prace odgrywają aktywność publiczności i program performatywny. Zaproszeni artyści i artystki poprzez swoje działania wchodzą w dialog z wybranymi dziełami i wskazują na możliwość alternatywnego zwiedzania galerii. Program performatywny, podobnie jak choreografia wystawy, uwzględnia różne sposoby funkcjonowania w świecie i wrażliwość publiczności. Zachęca także do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
- audioŚwięto wiosny Katarzyny KozyrySpotkanie z Ewą Łuczak poświęcone pracy
- audioWątki operowe w twórczości Katarzyny KozyrySpotkanie z Grzegorzem Pitułejem
- audioZ imperium. FotografiePortret reportera - panel dyskusyjny
- audio7 Rooms. Spotkanie z Rafałem MilachemPremiera książki
- audioMikrointerwencje TillmansaWykład Krzysztofa Miękusa
- audioŁaźnia męska Katarzyny KozyrySpotkanie z Jackiem Markiewiczem poświęcone pracy
- audioPo co nam TillmansDyskusja towarzysząca wystawie Wolfgang Tillmans Zachęta Ermutigung
- audioOtwieranie drzwi. Knock, knock, knocking on Europe's (Poland's) DoorPanel dyskusyjny
- audioCo z tą Białorusią?Spotkanie
- audio7 pokoiImperium 20 lat później. Spotkanie Wojciecha Góreckiego i Rafała Milacha