Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons.
Data powstania: 15.11.2023
W 1986 roku ukończył studia z zakresu malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od 1985 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym macierzystej uczelni.
Od ponad 30 lat zajmuję się malarstwem sztalugowym realizowanym tradycyjnymi środkami wyrazu w technice olejnej na płótnie.
„Mniejszą część mojego dorobku stanowią obrazy wykonane techniką gwaszu na kartonie. W pracy nad obrazem najważniejszy jest dla mnie proces powstawania – jego początek i koniec, gdzie logika budowanej struktury malarskiej uwarunkowana jest metodą nakładania kolejnych warstw transparentnych, by uzyskać oczekiwany potencjał wyrazowy. W moim przekonaniu – cechy formalne mogące decydować o wartości dzieła winny mieć głębszy sens przekazu idei. I choć odczucia estetyzujące mogą mieć znaczenie, to uważam, że działanie poza estetyczne obrazu jest najważniejsze (obraz nie ma być ładny lecz ma działać). W samym malowaniu widzę sens malarskich poszukiwań. Przekonuje mnie technika olejna, gdyż najpełniej spełnia moje oczekiwania w uzyskaniu głębi światła, koloru i materii. W malarstwie do wszystkiego dochodzę, a rezultat dzisiejszy jest wynikiem kontynuacji wcześniejszych rozważań podjętych u początków mojej, w pełni samodzielnej malarskiej działalności”.
Waldemar Graczyk
Na przełomie lat 1987-2019 malarstwo Graczyka ewoluowało do malarstwa strukturalnego z elementami o charakterze tablicowym (z abstrakcji ekspresjonistycznej w kierunku abstrakcji aluzyjnej). W działalności twórczej poszukuje osobistego wyrazu w odniesieniu do otaczającego świata.
- audioŚwięto wiosny Katarzyny KozyrySpotkanie z Ewą Łuczak poświęcone pracy
- audioWątki operowe w twórczości Katarzyny KozyrySpotkanie z Grzegorzem Pitułejem
- audioZ imperium. FotografiePortret reportera - panel dyskusyjny
- audio7 Rooms. Spotkanie z Rafałem MilachemPremiera książki
- audioMikrointerwencje TillmansaWykład Krzysztofa Miękusa
- audioŁaźnia męska Katarzyny KozyrySpotkanie z Jackiem Markiewiczem poświęcone pracy
- audioPo co nam TillmansDyskusja towarzysząca wystawie Wolfgang Tillmans Zachęta Ermutigung
- audioOtwieranie drzwi. Knock, knock, knocking on Europe's (Poland's) DoorPanel dyskusyjny
- audioCo z tą Białorusią?Spotkanie
- audio7 pokoiImperium 20 lat później. Spotkanie Wojciecha Góreckiego i Rafała Milacha