Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons.
Data powstania: 15.11.2023
Urodził się w Krakowie w 1957 roku. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem z malarstwa w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Stanisława Rodzińskiego w roku 1983 oraz z filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej w roku 1984. 2004 zawodowo związany jest z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie prowadzi Pracownią Malarstwa Monumentalnego. Od 2010 kieruje Zakładem Malarstwa na Wydziale Sztuki. W 2013 otrzymał tytuł profesora.
Jest malarzem oraz teoretykiem sztuki. Jest również twórcą polichromii, projektów witraży i dekoracji monumentalnych. Był jednym z głównych animatorów Ruchu Kultury Niezależnej, organizujących życie artystyczne poza oficjalnym obiegiem upolitycznionych instytucji w latach 80. XX w. Jest autorem książek i tekstów o sztuce. Brał udział i organizował wiele wystaw problemowych w Polsce i za granicą.
„Obrazowanie ciała ludzkiego zawsze wywoływało agresję, zażarte spory lub choćby tylko salonowe skandale, niemniej sens ich tworzenia nie powinien budzić zastrzeżeń. Ich obecność i powstawanie jest bowiem niezbędne w procesie konstytuowania się naszej tożsamości zarówno grupowej, jak i indywidualnej. Cecha ta była wielokrotnie wykorzystywana do kształtowania lub manipulowania ludźmi, tym niemniej tylko sztuka figuratywna daje wyraz naszej egzystencjalnej prawdzie jak i naszym pretensjom.”
Tadeusz Boruta, „Metanoia. Nowe obrazy” (katalog wystawy), Galeria Krypta u Pijarów 15 listopada – 13 grudnia 2003, Kraków 2003.
- audioŚwięto wiosny Katarzyny KozyrySpotkanie z Ewą Łuczak poświęcone pracy
- audioWątki operowe w twórczości Katarzyny KozyrySpotkanie z Grzegorzem Pitułejem
- audioZ imperium. FotografiePortret reportera - panel dyskusyjny
- audio7 Rooms. Spotkanie z Rafałem MilachemPremiera książki
- audioMikrointerwencje TillmansaWykład Krzysztofa Miękusa
- audioŁaźnia męska Katarzyny KozyrySpotkanie z Jackiem Markiewiczem poświęcone pracy
- audioPo co nam TillmansDyskusja towarzysząca wystawie Wolfgang Tillmans Zachęta Ermutigung
- audioOtwieranie drzwi. Knock, knock, knocking on Europe's (Poland's) DoorPanel dyskusyjny
- audioCo z tą Białorusią?Spotkanie
- audio7 pokoiImperium 20 lat później. Spotkanie Wojciecha Góreckiego i Rafała Milacha