Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.
czyta: Dominika Wiśniowska
Data powstania: 17.05.2024
> Audioguide in english
Tytuł wystawy to słowa Krzysztofa Klimka przytoczone przez Marka Chlandę — stanowią one celny skrót myślowy określający obszar aktualnych zainteresowań artysty, a zarazem jego komentarz do bycia wiernym autonomicznej wizji twórczej. Temat „widoku” jako naturalnej przestrzeni widzenia prowadzi odbiorcę w unikatowy świat przedstawiony, który jednocześnie okazuje się zaskakująco bliski. Wystawa obrazów Klimka prezentuje szeroki wybór realistycznego malarstwa pejzażowego, które od roku 2004 stanowi trzon jego twórczości. Ekspozycja blisko 60 dzieł przedstawia reprezentatywny przekrój tematów i motywów malarskich na przestrzeni lat.
Przełomowy rok 2004 wiąże się z radykalną zmianą w praktyce artysty. Początkowo Klimek, absolwent pracowni Jerzego Nowosielskiego w krakowskiej ASP, tworzył analityczne płótna operujące plastyką barwnej abstrakcji. Ten okres w twórczości malarza reprezentują dwa płótna umieszczone po bokach wejścia na wystawę. Pozostałe prace prezentowane w pierwszej sali ilustrują drogę artysty od abstrakcji i martwych natur komponowanych w przestrzeni pracowni, poprzez coraz bardziej realistyczne widoki z jej okien i drzwi, ujęcia korytarzy i podwórek, aż po wyjście w szerszą przestrzeń miast, miasteczek i wsi. Obrazy z cyklu „Widok z okna” powstają według prostej reguły wspomaganej cierpliwym wykorzystaniem upływu czasu. Płótna odwzorowują okna w pracowni artysty, które dzieli widok podwórka na równe fragmenty. Widok z każdej części okna malowany jest oddzielnie, w ciągu jednej doby. Upływ czasu udokumentowany jest również w kolejnych cyklach artysty, ilustrujących zmiany następujące w miejskim i wiejskim krajobrazie.
Novum, które zostało wprowadzone na wystawie w Zachęcie, jest włączenie fotografii Klimka w wybrane prace. Obok obrazów olejnych wystawa prezentuje także fotografie artysty powstałe w latach 80. i 90. XX wieku, chronologicznie poprzedzające okres realizmu malarskiego. Czarno-biały cykl, tworzony z pasją przez kilkanaście lat, był kroniką życia miasta. Zestawienie tych dwóch pól działalności artystycznej Krzysztofa Klimka uwidacznia jego umiejętność obserwacji codzienności.
-
08.03 – 26.05.2024Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki
Wystawa obrazów Krzysztofa Klimka prezentuje szeroki wybór realistycznego malarstwa pejzażowego, które od roku 2004, obok realizowanego wcześniej nurtu geometryczno-abstrakcyjnego, stanowi trzon jego twórczości. Ekspozycja blisko 60 dzieł przedstawia reprezentatywny przekrój tematów i motywów malarskich na przestrzeni lat. Ukazują one drogę artysty od abstrakcji i martwych natur komponowanych w przestrzeni pracowni, poprzez coraz bardziej realistyczne widoki z jej okien i drzwi, ujęcia korytarzy i podwórek, aż po wyjście w szerszą przestrzeń miast, miasteczek i wsi, w których przebywał.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
- audioŚwięto wiosny Katarzyny KozyrySpotkanie z Ewą Łuczak poświęcone pracy
- audioWątki operowe w twórczości Katarzyny KozyrySpotkanie z Grzegorzem Pitułejem
- audioZ imperium. FotografiePortret reportera - panel dyskusyjny
- audio7 Rooms. Spotkanie z Rafałem MilachemPremiera książki
- audioMikrointerwencje TillmansaWykład Krzysztofa Miękusa
- audioŁaźnia męska Katarzyny KozyrySpotkanie z Jackiem Markiewiczem poświęcone pracy
- audioPo co nam TillmansDyskusja towarzysząca wystawie Wolfgang Tillmans Zachęta Ermutigung
- audioOtwieranie drzwi. Knock, knock, knocking on Europe's (Poland's) DoorPanel dyskusyjny
- audioCo z tą Białorusią?Spotkanie
- audio7 pokoiImperium 20 lat później. Spotkanie Wojciecha Góreckiego i Rafała Milacha