Archiwum Edukacji #35
Rozmowa pomiędzy Andreą Fraser, Antonim Burzyński, Martyną Miller i Mikołajem Iwańskim
audio

Data powstania: 07.04.2025

Rozmowa pomiędzy Andreą Fraser, Antonim Burzyński, Martyną Miller i Mikołajem Iwańskim dotyka tematów związanych z krytyką instytucjonalną i lokalnym kontekstem kulturowym. Towarzyszy wystawie Andrea Fraser. Sztuka musi wisieć.

Andrea Fraser - artystka i performerka, profesora w UCLA School of the Arts and Architecture Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, jest ekspertką w dziedzinie sztuki konceptualnej, krytyki instytucjonalnej, feministycznej sztuki performatywnej i psychologii praktyki artystycznej, ale również certyfikowaną konsultantką ds. relacji grupowych i autorytetem w zakresie psychodynamiki grup i organizacji, szczególnie tych w dziedzinach kultury. Jej prace były wystawiane m.in. na wystawach indywidualnych w Hammer Museum w Los Angeles (2022); Philadelphia Museum of Art w Filadelfii; Künstlerhaus Stuttgart (obie 2021); Art Institute of Chicago; Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku (obie 2016); Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig w Wiedniu (2012); oraz na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, Massachusetts (2010). Retrospektywy jej twórczości odbyły się w Museum of Contemporary Art w Barcelonie i MUAC UNAM w Meksyku (obie w 2016), Museum der Moderne w Salzburgu (2015), Museum Ludwig w Kolonii (2013) oraz w Kunstverein w Hamburgu (2003). W 1993 roku reprezentowała Austrię na 45. Biennale w Wenecji. Brała udział w wystawach Whitney Biennial w 1993 i 2012 roku, edycjach Biennale w São Paulo w 1998 i 2021 roku, Prospect 3 New Orleans w 2014 roku.

Członkini-założycielka feministycznej grupy performatywnej The V-Girls (1986–1996), inicjatywy artystycznej Parasite (1997–1998) i spółdzielczej galerii sztuki Orchard (2005–2008).

Publikacje: Museum Highlights: The Writings of Andrea Fraser (2005), Collected Interviews 1990–2018 (2019) i 2016 in Museums, Money, and Politics (2018).


Antoni Burzyński - kurator. Osoba przewodnicząca Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. Przez wiele lat związany z Fundacją Sztuki Współczesnej „In Situ" i festiwalem sztuki efemerycznej Konteksty w Sokołowsku. W latach 2022-24 główny kurator Krupa Art Foundation i Krupa Gallery. Członek zarządu Fundacji im. Tadeusza Kantora, w której prowadził m.in. program rezydencji artystycznych. Autor tekstów i kurator licznych wystaw sztuki współczesnej.

Martyna Miller - artystka interdyscyplinarna,  doktora sztuk pięknych, wykładowczyni akademicka, współzałożycielka projektu DOMIE w Poznaniu, wiceprzewodnicząca Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej. W swojej praktyce twórczej zajmuje się pamięcią, ucieleśnionymi wymiarami traumy i rolami kolektywów w procesach zdrowienia. Od 2018 roku prowadzi długofalowe, oparte o pracę ze społecznością projekty Sexinsitu i Brak Lasu.

dr Mikołaj Iwański- prorektor ds. artystyczno-naukowych na Akademii Sztuki w Szczecinie. Absolwent Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych UAM (2004), od 2012 dr nauk ekonomicznych na podstawie pracy nt. uwarunkowań rozwoju rynku sztuki współczesnej w Polsce (Wydział Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu). W latach 2006 oraz 2008-9 odbył staże w Parlamencie Europejskim oraz kancelarii lobbingowej w Brukseli. 

Powiązana wystawa

  • 14.03 – 08.06.2025
    Andrea Fraser. Sztuka Musi wisieć

    Wystawa Sztuka musi wisieć jest przeglądem twórczości amerykańskiej artystki Andrei Fraser, jednej z najważniejszych postaci świata sztuki zajmujących się krytyką instytucjonalną, a w ostatnich latach także badaniami społeczno-politycznymi, psychologią i doświadczeniem afektywnym coraz bardziej spolaryzowanych społeczeństw.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Zobacz także
  • audio
    Święto wiosny Katarzyny Kozyry
    Spotkanie z Ewą Łuczak poświęcone pracy
  • audio
    Wątki operowe w twórczości Katarzyny Kozyry
    Spotkanie z Grzegorzem Pitułejem
  • audio
    Z imperium. Fotografie
    Portret reportera - panel dyskusyjny
  • audio
    7 Rooms. Spotkanie z Rafałem Milachem
    Premiera książki
  • audio
    Mikrointerwencje Tillmansa
    Wykład Krzysztofa Miękusa
  • audio
    Łaźnia męska Katarzyny Kozyry
    Spotkanie z Jackiem Markiewiczem poświęcone pracy
  • audio
    Po co nam Tillmans
    Dyskusja towarzysząca wystawie Wolfgang Tillmans Zachęta Ermutigung
  • audio
    Otwieranie drzwi. Knock, knock, knocking on Europe's (Poland's) Door
    Panel dyskusyjny
  • audio
    Co z tą Białorusią?
    Spotkanie
  • audio
    7 pokoi
    Imperium 20 lat później. Spotkanie Wojciecha Góreckiego i Rafała Milacha