Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach 3.0 Polska.
autor: Marek Czapelski
redakcja: dr hab. Gabriela Świtek
projekt graficzny: Daria Malicka
Data powstania: 04.05.2016
W czerwcu 1949 roku odbyła się Krajowa Partyjna Narada Architektów, która zadecydowała o kształcie polskiej architektury w najbliższych latach. Podjęte tam działania miały na celu gruntowne przeorientowanie myślenia całego środowiska projektantów o celach współczesnej architektu-ry, sposobach jej tworzenia i kryteriach wartościowania. Zachęta odegrała w nich ważną rolę: to tu zorganizowano publicznie nagłośnioną „naradę produkcyjną”, czyli Pierwszy Ogólnopolski Pokaz Projektów Architektury (1951), tutaj też odbyła się Pierwsza Powszechna Wystawa Architektury Polski Ludowej (1953). Otwarta trzy dni po śmierci Stalina, okazała się ostatnią kompleksową demonstracją socreali-stycznej wizji polskiej architektury. Rekonstrukcja obu ekspozycji i wydarzeń z nimi związanych pokazuje, z jednej strony, jakiej ideologicznej presji poddani byli projektanci, z drugiej — narastające trudności organizatorów w pogo-dzeniu założeń narzuconego kursu z ekonomiczno-gospodar-czą rzeczywistością tych lat. Referat oceniający Powszechną Wystawę, wygłoszony na Krajowej Naradzie Architektów w 1953 roku, stał się jednym z pierwszych świadectw nad-chodzącej odwilży.
-
22.01 – 28.02.1951I Ogólnopolski pokaz projektów architektury SARP
Rezolucja Krajowej Narady Architektów Partyjnych z czerwca 1949 r., jednego z zasadniczych wydarzeń wprowadzających stalinowski ład w polskiej architekturze, zapowiadała, że najbliższa przyszłość będzie okresem intensywnego „podnoszenia poziomu ideologicznego". Jesienią 1949 r. rezolucja stała się oficjalnym dokumentem Stowarzyszenia Architektów RP (SARP).
Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA -
08.03 – 27.04.1953Pierwsza powszechna wystawa architektury Polski Ludowej
Ta przygotowywana przez niemal dwa lata (od maja 1951 roku) wystawa miała być pierwszym oficjalnym podsumowaniem dorobku Polski Ludowej w zakresie architektury urządzonym w czasach stalinizmu. PWA pomyślana była jako wydarzenie komplementarne wobec planowanej Krajowej Narady Architektów.
Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA
książki
Janicka & Wilczyk. Inne MiastoKatalog wystawyksiążki
Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche BankKatalog wystawyksiążki
Henryk TomaszewskiKsiążkaksiążki
Romano kher. O romskiej sztuce, estetyce i doświadczeniuKsiążkaksiążki
Figury niemożliweKatalog wystawyksiążki
O opiece nad kolekcjąKsiążkaksiążki
Henryk TomaszewskiThe bookksiążki
Magdalena Więcek. Działanie na okoKatalog wystawyksiążki
Wystawa współczesnej plastyki francuskiejKatalogksiążki
Halka/Haiti18°48'05"N 72°23'01"W C.T. Jasper & Joanna Malinowska