Wojciech Fangor
Ur. w 1922 roku w Warszawie, zmarł w 2015.
Malarz, grafik, autor environments. W latach wojny (1940-1944) studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, w 1946 roku otrzymał zaocznie dyplom ASP w Warszawie. W latach 1953-1961 był docentem na macierzystej uczelni. W 1961 roku wyjechał z Polski, a od 1966 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W 1970 roku miał indywidualną wystawę w Museum Guggenheim w Nowym Jorku. Po 33 latach wrócił do Polski. W okresie socrealizmu namalował słynne obrazy, jak Postacie i Matka Koreanka, a także wiele plakatów. Współtwórca (wraz z Henrykiem Tomaszewskim) dekoracji na Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie w 1955 roku. W 1957 roku ze Stanisławem Zamecznikiem i Oskarem Hansenem przedstawił w Zachęcie pierwszy polski environment Kompozycję przestrzenną, później także inne, m.in. Studium przestrzeni (1958).
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
15.09 – 16.12.2018Co po Cybisie?
Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomina starsze oraz przywołuje najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych już dzisiaj pozycjach artystycznych „po Cybisie”. Z drugiej — jej ambicją jest prezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
05.09 – 22.11.2009Siusiu w torcikPrace ze zbiorów Zachęty Narodowej Galerii Sztuki
Siusiu w torcik to piąta już prezentacja wyboru prac ze zbiorów Zachęty. Na wystawie zobaczymy rzadko pokazywane lub nigdy dotąd nie prezentowane dzieła. Kurator pokazu – Karol Radziszewski – dokonał ich subiektywnej selekcji oraz reinterpretacji, umieszczając je w nowych, nieraz zaskakujących kontekstach.
Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta