Teresa Murak
Ur. w 1949 roku w Kiełczewicach, mieszka i pracuje w Warszawie.
Autorka instalacji, akcji i performansów, rzeźbiarka, rysowniczka. Studiowała w latach 1970-1976 w warszawskiej ASP pod kierunkiem Jana Tarasina i Tadeusza Dominika. Jest nazywana przez krytyków jedyną polską artystką tworzącą w nurcie sztuki ziemi. Najbardziej charakterystycznym dla niej tworzywem jest rzeżucha. Swoje uprawy rozpoczęła już w latach studenckich, najczęściej siejąc na koszulach, pelerynach, sukniach. Nosząc je, może wcielać się w rolę Matki Natury. W kręgu zainteresowań artystki znajduje się efemeryczność życia i idąca za tym próba zatrzymania wybranych momentów, zrozumienie rytmu i cyklu natury. Rzeżucha – symbol nowego życia – fascynuje artystkę, pozwala jej przeżywać i odczuwać kiełkowanie, wzrost roślin na własnym ciele pomaga jej w tworzeniu symbiozy między kulturą człowieka a przyrodą. W latach 70. wykonywała także monumentalne, organiczne rzeźby w pejzażu oraz mniejsze formy z użyciem mułu rzecznego i rozczynu żytniego. W latach 80. przygotowała cykl Rysunki dla Ziemi kontynuujący idee rzeźb plenerowych. Obok zainteresowań związanych z przyrodą pojawiły się również zagadnienia codzienności i powstała seria obrazów tworzonych w wyniku działań ze ścierką, z wodą i farbą na papierze. W 2004 roku artystka przeprowadziła akcję w centrum Warszawy (określiła ją mianem swojego „prezentu dla stolicy”), wysiewając pasy lnu z chabrami i makami.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
01.02 – 25.04.2021Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
01.06 – 17.08.2014Alicja po drugiej stronie
Alicja po drugiej stronie (bliźniaczy projekt do Alicji w Ogrodzie Saskim Włodzimierza J. Zakrzewskiego) usytuowana została w dolnych salach Zachęty. Tu inspiracją i punktem wyjścia stały się zabawy Carrolla ze skalą, perspektywą i przestrzenią.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
14.09 – 28.09.1992Teresa MurakinstalacjaZachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA