Joanna Rajkowska
Ur. w 1968 roku w Bydgoszczy, mieszka i pracuje w Warszawie.
Autorka obiektów, filmów, instalacji, akcji i interwencji w przestrzeni publicznej, rzeźbiarka i fotografka. W latach 1988-1993 studiowała malarstwo w ASP w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego. W latach 1987-1992 studiowała także historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest artystką wszechstronną, posługującą się różnorodnymi mediami. Pierwsze jej zainteresowania skupiały się wokół ludzkiego ciała i relacji między cielesnością a psychiką człowieka. W 1994 roku sformułowała teorię „ciała jako rzeźby”. Stworzyła wiele prac osobistych, a nawet ekshibicjonistycznych, jak np. Satysfakcja gwarantowana (2000), w ramach której powstała seria produktów konsumpcyjnych z wykorzystaniem składników pobranych z ciała Rajkowskiej. Przez jej twórczość silnie przebija się wątek komunikacji między artystą a odbiorcą. W ostatnich latach artystka skupia się na działaniach w przestrzeni publicznej, wybiera szczególnie te miejsca, które obciążone są traumą. Wstawia w nie obiekty, które stają się pretekstem do obserwacji i pobudzania interakcji międzyludzkich, dyskusji, skłaniają widzów do podjęcia inicjatywy. Najbardziej są znane jej działania w Warszawie – Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich (od 2002 roku) i Dotleniacz (2006-2007).
- Złoto i srebro2008
- Camping Jenin2008
- Miłość człowieka zwanego psem1998
- z serii Karty z „Czterech ksiąg o Architekturze” A. Palladio, II1998
- z serii Karty z „Czterech ksiąg o Architekturze” A. Palladio, I1992
- z serii Karty z „Czterech ksiąg o Architekturze” A. Palladio, III1992
- z serii Karty z „Czterech ksiąg o Architekturze” A. Palladio, IV1992
- z serii Karty z „Czterech ksiąg o Architekturze” A. Palladio, V1992
- z serii Karty z „Czterech ksiąg o Architekturze” A. Palladio, VI1992
- z serii Karty z „Czterech ksiąg o Architekturze” A. Palladio, VII1992
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
07.07 – 04.09.2022Joanna RajkowskaRhizopolis
Rhizopolis to miasto korzeni utworzone, zgodnie z ideą Joanny Rajkowskiej, pod powierzchnią lasu, przez uciekinierów z powierzchni Ziemi. To również scenografia futurystycznego filmu, który wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka, po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę antropocenu. Scenariusz nakreślony przez artystkę to propozycja radykalnej zależności, w której zdominowana dotychczas przez człowieka przyroda okazuje się być w swym niewzruszonym trwaniu ratunkiem, dostarczając tego, co niezbędne dla podtrzymania ludzkiego życia. Na wystawie wkraczamy w obszar zarówno instalacji artystycznej, jak i scenografii do filmu, w którym sami gramy, i do którego możemy dopisywać własne scenariusze.
Galeria Miejska BWA w BydgoszczyGaleria Miejska BWA w Bydgoszczy -
01.02 – 25.04.2021Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
29.11.2014 – 15.02.2015Postęp i higiena
Prezentowana w Zachęcie wystawa „Postęp i higiena” poświęcona jest pułapkom modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość „ulepszania”. Pomyślana została jako esej, który krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
11.01 – 11.03.2012Warszawa ZAchęca
Wystawa Warszawa ZAchęca prezentuje dzieła z aktualnej kolekcji Zachęty, która tworzona jest systematycznie od lat 90. XX wieku i składa się przede wszystkim z prac polskich twórców współczesnych prezentowanych w Zachęcie oraz dzieł współprodukowanych przez galerię w związku z jej projektami. Pokazywana na Lotnisku Chopina prezentacja to dzieła o Warszawie i z Warszawą w tle.
Lotnisko ChopinaLotnisko Chopina -
02.05 – 29.05.2011Spektrum. Z kolekcji wideo ZachętyPokazy filmów w ursula blickle videolounge
Kompilacja filmów wideo prezentowana w ursula blikle lounge stanowi wybór prac z kolekcji wideo Zachęty. Program tematycznych pokazów filmów wideo to spektrum, czyli pewien uporządkowany zbiór pewnych zjawisk i pojęć analizowanych przez twórców. To prezentacja dzieł najnowszej sztuki wideo w Polsce, tworzonej przez wybitnych artystów młodego i średniego pokolenia. Projekcje wchodzące w skład projektu Spektrum, zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: dźwięk, gender, portret społeczny i role. Dokonany wybór był podyktowany zarówno warunkami technicznymi miejsca prezentacji – zostały wybrane projekcje jednokanałowe, których tematyka i estetyka pozwala na pokazanie w proponowanej postaci. Dobór tych dzieł to również próba nakreślenia szereg tematów poruszanych przez polskich artystów posługujących się wideo. Stanowi on przekrój i spektrum problemów aktualnych w sztuce polskiej. Nie można go traktować jako obraz całkowity, lecz przekrojowe spojrzenie na polską sztukę wideo ostatnich dwóch dekad.
Kunsthalle WienKunsthalle Wien