Zwiedzanie pracowni Karola Tchorka
Pracownia, ul. Smolna 36
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy
oprowadzanie: Katy Bentall
lokalizacja: ul. Smolna 36
zapisy: brak wolnych miejsc
Pracownia Karola Tchorka (1904-1985) – rzeźbiarza, marszanda i kolekcjonera to niezwykłe miejsce na artystycznej mapie Warszawy. Pracownia wraz z jej historycznym wyposażeniem, archiwum i kolekcją (szczególnie kolekcją rzeźb Leona Kudły, z których większość prezentowana jest na obecnej wystawie w Zachęcie) świadczy o oryginalnych zainteresowaniach Tchorka – jako mecenasa sztuki. Fascynacja sztuka ludową i naiwną miała również wpływ na jego własną twórczość, już od czasów przedwojennych. Obecność sztuki ludowej (od wycinanek kurpiowskich po ogromny zbiór rzeźb) oraz wieloletnia przyjaźń z Leonem Kudłą, który był stałym gościem na Smolnej 36, tworzyły specyfikę miejsca, w którym wyrastał syn Karola – Mariusz Tchorek – współzałożyciel Galerii Foksal. Obecnie działa tu Katy Bentall, angielska artystka oraz założycielka Fundacji Tchorek-Bentall, która sprawuje opiekę zarówno nad spuścizną Karola Tchorka, jak i syna, Mariusza.
Instalacja przygotowana przez nią specjalnie z okazji spotkania w Pracowni Smolna 36 pozwoli zapoznać się z fragmentem dokumentacji twórczości Leona Kudły z archiwum Karola Tchorka.
-
15.10.2016 – 15.01.2017Polska — kraj folkloru?
Czym była ludowość i sztuka ludowa w pierwszych latach powojennych w Polsce oraz pierwszych dekadach PRL-u? Jak posługiwała się nią „ludowa” władza? W jaki sposób zmieniał się jej status wraz z wprowadzeniem jej do muzeów i galerii? Jakie miejsce w świecie sztuki zajmował twórca ludowy — „inny”?
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta