Wiktoria. Traces: Relief. Ślady roślin

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

czas trwania: 5 godzin (można przyjść w dowolnym momencie)
miejsce: plac Małachowskiego (hol główny w razie deszczu)
bilety: wstęp wolny

Traces: Relief to działanie partycypacyjne i performatywne, zaaranżowane w zielonej przestrzeni na placu Małachowskiego w celu symbolicznego odbudowania więzi człowieka z naturą. Odwiedzający/e będą mogli/ły obcować z dzikimi roślinami zasadzonymi przed Zachętą i odbić na własnym ciele „ślad” – efemeryczny znak, widzialny dowód czasu spędzonego w kontakcie fizycznym z rośliną. 

Dwie materie organiczne – skóra i roślina – oddziałują na siebie nawzajem; ukrwienie ciała i żyłki liści wytwarzają relief – negatyw formy, który jak leczniczy kompres przynosi ukojenie (ang. relief). Ta dostępna dla każdego fitoterapia ulecza z występującej we współczesnym świecie „amnezji natury” i zapisuje doświadczenie w pamięci ciała. 
Ślady powstałe na skórze uczestniczek/ów będą na bieżąco dokumentowane i zostaną włączone do tworzonej przez Wiktorię biblioteki śladów. Wszystkie osoby uczestniczące otrzymają fotografię dokumentującą powstały ślad. 

Serdecznie zapraszamy osoby w każdym wieku.

Wiktoria (ur. 1991)
Jej najnowsze prace poświęcone są relacji człowieka z naturą. Tworzy instalacje performatywne, obiekty, efemeryczne ślady i rytuały, inspirowane otwartą i swobodną ideą rzeźby, w której zanika granica dwóch materii. Rzeźba to kamień, roślina oraz obejmujące ją ciało, a także przestrzeń pomiędzy nimi; istnieje tylko poprzez fizyczne spotkanie i interakcję. Jej projekty prezentowane były m.in. w Muzeum Sursock w Bejrucie, Pudong Art Museum w Szanghaju, MUCEM w Marsylii, Muzeum Fotografii w Rydze, Cloud Seven w Brukseli, Musée de l’Elysée w Lozannie, HKW w Berlinie. Laureatka nagród m.in. Oscar Barnack Newcomer Leica Award (2015), Coming OUT Najlepsze Dyplomy, Warszawa (2016),  Talent Contemporaines Francois Schneider Foundation (2019), Prix Art of Change, Paryż (2021). Była zaangażowana w tworzenie Glosariusza podczas projektu PROLOG +1 „Trouble in Paradise” do Pawilonu Polskiego na Biennale Architektury (2021) w Wenecji. Mieszka i pracuje w Paryżu i Lublinie. 


Niepokój przychodzi o zmierzchu. Działania

Refleksje na temat kondycji świata – w tym także nasze lęki, obawy i nadzieje – wpływają na decyzje artystek i artystów o podjęciu działań kolektywnych, niematerialnych czy redefiniowaniu gatunków. Praca z ciałem, wychodzenie w teren, improwizacja, praktyki pisania, poruszanie się na styku sztuki i aktywizmu to manifestacja wrażliwości, ale i próba tworzenia nowych scenariuszy bycia razem, nowych języków i szukania nowych narzędzi do opisywania rzeczywistości.

Program działań stanowiący część wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu ukazuje różnorodne praktyki i strategie artystyczne, które wymykają się tradycyjnym formom wystawienniczym, takie jak działania postartystyczne, aktywistyczne, opiekuńcze, wspólnotowe, prace choreograficzne, performans czy poezja. Będą się one odbywały w czwartki i weekendy na placu Małachowskiego i w holu głównym galerii, a ich celem ma być tworzenie przestrzeni spotkań i budowania nowych sojuszy. adrianne maree brown, aktywistka, pisarka i doula, konstatowała: „Wierzę, że wszystko co organizujemy, to science fiction – w ten sposób kształtujemy przyszłość, za którą tęsknimy, a której jeszcze nie doświadczyliśmy”.

W programie wezmą udział m.in.:

Julia Dorobińska, Barbara Gryka, Nadia Markiewicz, Franek Warzywa & Młody Budda, Ada Rączka, Taras Gembik, X-Philes, Zuzanna Bartoszek, Weronika Zalewska, Mary Szydłowska, Wiktoria, Justyna Górowska & Zeynab Gueye, Bożna Wydrowska, Sara Kukier, Ola Tubielewicz, Biuro Praktyk Postartystycznych, Yulia Krivich, Marta Romankiv, Alicja Czyczel, Daniel Kotowski, Patryk Różycki, Mateusz Kowalczyk i in.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 16.07 – 16.10.2022
    Niepokój przychodzi o zmierzchu

    Wystawa jest nie tylko obszerną prezentacją młodej polskiej sztuki, ale przede wszystkim opowieścią o niepokojach, emocjach i tkwiącym w nich potencjale zmiany. Formą nawiązuje wprawdzie do tradycyjnie rozumianego przeglądu aktualnej sztuki, jednak nie koncentruje się na mapowaniu zjawisk, tendencji i najważniejszych postaw oraz nie wskazuje kluczowych aktorów i aktorek sceny artystycznej. Zwraca uwagę na pokoleniową wrażliwość i różne sposoby reagowania na napięcia i zmiany. Jest wreszcie szukaniem tego, co wspólne, a nie prezentacją indywidualności czy oryginalnych postaw.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 18.01 (SOB) 12:30
    Barwne kukiełki i marionetki
    Warsztaty z cyklu „Co robi artyst(k)a?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.01 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 – 28.01.2025
    Historie potencjalne
    Seminarium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.01 (WT) 19:00
    Bojarska – Ratajczak – Wielgosz: Dyskusja o „Brutalizmie” Achille'a Mbembego
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 23.01 (CZW) 18:00
    Kryzys humanitarny jako stan permanentny
    Dyskusja
    Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)Zachęta | sala kinowa (wejście przez wystawę)
  • 24.01 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie „Historie potencjalne”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny
  • 01.02 – 02.02.2025
    Potential History Symposium
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta