Wieczór poetycki

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

czas trwania: 3 godziny (można przyjść w dowolnym momencie)
miejsce: plac Małachowskiego
bilety: wstęp wolny

W ramach wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu zapraszamy na wieczór poetycki na placu Małachowskiego. 

Tekst często lokowany jest na marginesie praktyk artystycznych jako część procesu, zapiski czy notatki, a przecież pełni on coraz istotniejszą rolę – w poszukiwaniu nowych języków i narzędzi czy budowaniu narracji. W ostatnim czasie obserwujemy, że tekst staje się też ważnym elementem strategii artystycznych i strategii oporu, świadomą praktyką artystyczną i aktywistyczną. Chcemy, by podczas wieczoru na placu refleksje, które znajdują swoje ujście w indywidualnych praktykach pisania, mogły wybrzmieć w wielogłosie i we wspólnej przestrzeni. Chcemy też połączyć współczesne pisanie z dialogiem z archiwami, miksując formy, wątki i języki. Swoimi praktykami związanymi z tekstem podzielą się Zuzanna Bartoszek, Taras Gembik, Ada Rączka, X-Philes i Weronika Zalewska. 

Zapraszamy także do czynnego udziału w wieczorze w ramach „otwartego mikrofonu”.
Poinformuj nas, że chcesz wystąpić razem z zaproszonymi gościnami, pisząc na adres , przyjdź na plac Małachowskiego i podziel się swoją poezją!

Uczestniczki:

Zuzanna Bartoszek – poetka, artystka. Publikowała na łamach „Twórczości”, „Małego Formatu”, „Wizji”, „Dwutygodnika”, „Lampy”, „Czasu Kultury” czy „Biura Literackiego”. W roku 2016 ukazał się jej debiutancki tomik wierszy „Niebieski dwór”. Swoje prace wystawiała m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Kunsthalle w Zurychu, galerii Exo Exo w Paryżu, Cell Project Space w Londynie, Teatrze Arsenic w Lozannie, galerii Pina w Wiedniu. W 2021 roku ukazała się jej druga książka poetycka „Klucz wisi na Słońcu”, za którą została nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. 

Taras Gembik – pracownik kultury, performerka. Pochodzi z Ukrainy. Współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, włączając migrantki/tów oraz ich perspektywy i doświadczenia w życie i program publiczny muzeum. Razem z Marią Beburią tworzy kolektyw BLYZKIST (bliskość), który skupia się na tworzeniu wielopoziomowej wspólnoty osób z doświadczeniem migracji. Razem z fundacją DajHerbatę prowadzi Antykryzysowy Klub Filmowy dla osób w kryzysie bezdomności. Od początku pełnej inwazji Rosji na Ukrainę współtworzy Solidarny Dom Kultury Słonecznik. Pracuje z językiem i poezją, poprzez które próbuje odnaleźć  słowa pozwalające wyrazić to, co niewyrażalne – okrucieństwa wojny, doświadczenia uchodźctwa i wykorzenienia. Jego zdaniem, poezja dziś upomina się o naszą pamięć, gniew i solidarność, bowiem w czasach wojny jej treść krytyczna i życie społeczne są nierozłączne.

Ada Rączka – absolwent_ka sztuk pięknych w Städelschule. Pracuje z obrazami, tekstem i wideo. Szuka wizualnej i tekstowej reprezentacji dla prac reprodukcyjnych (ang. reproductive work), czynności takich jak sprzątanie, gotowanie, dbanie i opieka. Autor_ka książki poetyckiej „Nie róbmy nic, błagam. Ale powiedzmy innym, że robiłyśmy” (2019) oraz zina „Próba wyjścia z brzucha | Próba wejścia do brzucha” (2021) stworzonego z Zofką Koftą i Girls* to the Front. Interesuje się językiem niebinarnym.

X-Philes – archiwum poezji queerowej działające od 2021 roku. Projekt powstał z inicjatywy Bartosza Jakubowskiego, do którego dołączyli Rafał Domagała, Maja Gomulska i Gabriela Sułkowska. Prace nad projektem otworzył open call na teksty poetyckie opisujące nieheteronormatywne doświadczenia, a z nadesłanych zgłoszeń powstał zin. Podczas zeszłorocznego wydarzenia organizowanego przez Zachętę „Języki radykalnej wrażliwości”, X-Philes przedstawili raport na temat kondycji współczesnej polskiej poezji queerowej, przygotowany na podstawie zgłoszeń otrzymanych w open callu. Od tego czasu kolektyw prowadzi różne działania mające na celu popularyzację poezji queerowej – slamy poetyckie, poetycki hotline/telefon zaufania, performanse i wystawy. X-Philes interesuje to, w jaki sposób język poetycki może przekazywać nieheteronormatywne doświadczenia i przez to działać terapeutycznie oraz wspólnototwórczo.

Weronika Zalewska – artystka wizualna, poetka, studentka Dutch Art Institute, współpracuje z Biurem Usług Postartystycznych i Fundacją Nowej Kultury Bęc Zmiana. Tekst jest zazwyczaj punktem wyjścia dla jej prac i jedną z bardziej swobodnych form bycia w świecie; zaczątkiem tworzenia alternatywnych toków myślenia, dania przestrzeni nielinearności i między/gatunkowej uważności. Interesuje ją potencjał metafor w opowiadaniu współczesności. Bada oddolną wiedzę, narracje (z) ziemi, posthumanizm, poezję i wideo jako formy kolektywnych metabolizmów. Uwielbia feministyczne sci-fi i zaangażowanych w sprawy świata nie/znajomych, które/rzy tworzą przestrzenie współbycia w trudnych czasach. 


więcej o programie:

Niepokój przychodzi o zmierzchu. Działania
Refleksje na temat kondycji świata – w tym także nasze lęki, obawy i nadzieje – wpływają na decyzje artystek i artystów o podjęciu działań kolektywnych, niematerialnych czy redefiniowaniu gatunków. Praca z ciałem, wychodzenie w teren, improwizacja, praktyki pisania, poruszanie się na styku sztuki i aktywizmu to manifestacja wrażliwości, ale i próba tworzenia nowych scenariuszy bycia razem, nowych języków i szukania nowych narzędzi do opisywania rzeczywistości.

Program działań stanowiący część wystawy Niepokój przychodzi o zmierzchu ukazuje różnorodne praktyki i strategie artystyczne, które wymykają się tradycyjnym formom wystawienniczym, takie jak działania postartystyczne, aktywistyczne, opiekuńcze, wspólnotowe, prace choreograficzne, performans czy poezja. Będą się one odbywały w czwartki i weekendy na placu Małachowskiego i w holu głównym galerii, a ich celem ma być tworzenie przestrzeni spotkań i budowania nowych sojuszy. Adrianne Maree Brown, aktywistka, pisarka i doula, konstatowała: „Wierzę, że wszystko co organizujemy, to science fiction – w ten sposób kształtujemy przyszłość, za którą tęsknimy, a której jeszcze nie doświadczyliśmy”.

W programie wezmą udział m.in.:
Julia Dorobińska, Barbara Gryka, Nadia Markiewicz, Franek Warzywa & Młody Budda, Ada Rączka, Taras Gembik, X-files, Zuzanna Bartoszek, Weronika Zalewska, Mary Szydłowska, Wiktoria, Justyna Górowska & Zeynab Gueye, Bożna Wydrowska, Sara Kukier, Ola Tubielewicz, Biuro Praktyk Postartystycznych, Yulia Krivich, Marta Romankiv, Alicja Czyczel, Daniel Kotowski, Patryk Różycki, Mateusz Kowalczyk i in.

kuratorki: Weronika Zalewska, Magdalena Komornicka

szczegółowy kalendarz wydarzeń już wkrótce na zacheta.art.pl

Wydarzenie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy:
warszawa

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 16.07 – 16.10.2022
    Niepokój przychodzi o zmierzchu

    Wystawa jest nie tylko obszerną prezentacją młodej polskiej sztuki, ale przede wszystkim opowieścią o niepokojach, emocjach i tkwiącym w nich potencjale zmiany. Formą nawiązuje wprawdzie do tradycyjnie rozumianego przeglądu aktualnej sztuki, jednak nie koncentruje się na mapowaniu zjawisk, tendencji i najważniejszych postaw oraz nie wskazuje kluczowych aktorów i aktorek sceny artystycznej. Zwraca uwagę na pokoleniową wrażliwość i różne sposoby reagowania na napięcia i zmiany. Jest wreszcie szukaniem tego, co wspólne, a nie prezentacją indywidualności czy oryginalnych postaw.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 10.11 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.11 (ND) 19:00
    POV: masz 12 lat i prze****ne
    CZYTANIE PERFORMATYWNE
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • Alt: zdjęcie z wystawy; bliski kadr na fragment podwieszonej instalacji na cieniutkich sznurkach trzymających kolorowe makiety przedstawiające ludzi.
    13.11 (ŚR) 17:00
    Zachęta miga!
    Warsztaty na wystawie „Historie potencjalne” w polskim języku migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 16.11 – 17.11.2024
    Bazarch
    Książki o architekturze, mieście i tak dalej
    Teatr Komuna WarszawaTeatr Komuna Warszawa
  • 22.11 – 24.11.2024
    Sztuka Edukacji. O cyfrowym doświadczaniu kultury
    Konferencja dla osób edukatorskich
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.11 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Paradżanow. Chcę minąć swój cień
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta