Warsztaty dla dorosłych na wystawie „Dzikość serca” z cyklu „Instrukcja obsługi wystawy”
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy
Wystawa Dzikość serca prezentuje portrety i autoportrety polskich artystów powstałe po 1989 roku. Ramy czasowe wystawy wyznacza transformacja ustrojowa i związane z nią procesy społeczne: masowa emigracja, dziki kapitalizm, mobilność społeczna i aspiracyjność wobec Zachodu. Kuratorka wydobywa te zjawiska i osadza je w kontekście historycznym, zastanawiając się nad składowymi tożsamości Polaków. Wystawę kończy symboliczny powrót do prapoczątku, czyli prasłowiański las.
Podczas warsztatów zastanowimy się nad tym, jak artyści i artystki widzą siebie, ale też jak patrzą na swoje otoczenie i ludzi wokół. Jakie problemy przenoszą w przestrzeń swoich dzieł. Postaramy się odnaleźć w wybranych pracach wątki, które dotykają nas najbardziej — poszukamy historii, które mogłyby być opowieściami o nas samych.
prowadzenie: Marcin Matuszewski
-
03.03 – 06.05.2018Dzikość sercaPortret i autoportret w Polsce po 1989 roku
Punktem wyjścia dla wystawy Dzikość serca stała się kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING – od lat gromadząca prace polskich artystek i artystów, które powstały po 1990 roku. Wystawa prezentuje autorski wybór kuratorki, która korzystając m.in. z wybranych z kolekcji dzieł opowiada o okresie politycznej i ekonomicznej transformacji w Polsce.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta