W poszukiwaniu Zakopanego
Oprowadzanie autorskie Katarzyny Chrudzimskiej-Uhery po wystawie „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca”
Facebook Zachęty
live stream
LIVE STREAM NA FACEBOOKU ZACHĘTY
Zakopane to przede wszystkim „słońce, góry i górale”. Ale także solidna tradycja rzeźbiarstwa wywodzącego się z praktyki Szkoły Przemysłu Drzewnego, w drugiej połowie XX wieku podjęta i na nowo zinterpretowana przez Antoniego Kenara i jego wybitnych uczniów.
Na wystawie Rzeźba w poszukiwaniu miejsca tropy zakopiańskie nie są jednoznaczne ani zamierzone. Pojawiają się w kilku zaledwie miejscach, w innych niż zakopiańskie kontekstach. Będziemy więc podążali nieoczywistym szlakiem, szukając subiektywnych odpowiedzi na nieobiektywnie formułowane pytania.
Katarzyna Chrudzimska-Uhera — doktor habilitowana historii sztuki. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki UKSW, kierowniczka Katedry Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Prowadzi badania z zakresu sztuki szczególnie rzeźby polskiej od schyłku XIX w. Autorka monografii i artykułów koncentrujących się wokół zagadnień ewolucji istoty i miejsca rzeźby w przestrzeni publicznej, wystawienniczej i prywatnej; Zakopanego jako środowiska i kolonii artystycznej XIX i XX wieku.
-
01.02 – 25.04.2021Rzeźba w poszukiwaniu miejsca
Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta