Uwalnianie ciała
Warsztaty dla kobiet z Martą Ziółek
Online | ZOOM
brak wolnych miejsc
czas trwania: 2 godziny
zapisy: brak wolnych miejsc
Platforma zoom, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy. Link do spotkania zostanie przesłany osobom zarejestrowanym przez formularz.
Jednym z głównych wątków poruszanych na wystawie Joanny Piotrowskiej jest problematyka kobiecego głosu i oporu. Cykl fotograficzny przedstawiający nastoletnie dziewczynki w pozach zaczerpniętych z podręczników samoobrony odwołuje się bezpośrednio do wszechobecnej, strukturalnej i fizycznej przemocy wobec kobiet, ale jest też opowieścią o kobiecym i dziewczęcym buncie przeciwko usankcjonowanej kulturowo, dyscyplinującej kobiety narracji.
Te zagadnienia stały się punktem wyjścia dla Marty Ziółek. Koncepcja warsztatów wyrasta z osobistych doświadczeń artystki i potrzeby kobiecej solidarności, wynikającej z aktualnej sytuacji polityczno-społecznej. Protesty kobiet jak nigdy dotąd zmobilizowały nasze ciała, zaktywowały do krzyku i potrzeby ataku. Wyzwoliły moc siostrzeństwa. Gniew wyzwolony i uwolniony potrzebuje ukojenia i opieki, współczucia. Warsztaty są odpowiedzią na to, czego potrzebujemy po krzyku, poprzez odniesienie się do świadomego kontaktu z ciałem przez zarządzanie jego emocjonalną anatomią. Na zajęciach będziemy kultywować współczucie wobec siebie, koncentrując się na świadomej pracy z ciałem, oddechem i dotykiem (automasaż). Poprzez pracę z przeponą, żebrami, łopatkami aktywujemy klatkę piersiową, serce i układ oddechowy. Następnie otworzymy się na wydawanie dźwięku ciała, inkantacje, wibracje ciała. Poprzez pracę z ciałem, ćwiczenie uziemienia, aktywujemy siłę, ciepło, empatię i odwagę przyjęcia i uwolnienia tego, co trudne.
Marta Ziółek — choreografka i performerka. Studiowała na Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i w School for New Dance Development w Amsterdamie. W swojej pracy operuje językiem popkultury i nowych technologii, interesuje się zagadnieniem tożsamości i nowymi rytuałami, bada granice między sztukami wizualnymi, sztuką performatywną i choreografią.
-
18.09 – 06.12.2020Joanna PiotrowskaZaduch
Pierwsza w Polsce obszerna monograficzna wystawa Joanny Piotrowskiej prezentuje wybór jej prac z ostatnich kilku lat. W inscenizowanych fotografiach i filmach artystka skupia się na badaniu relacji międzyludzkich i ich cielesnej ekspresji.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta