Twórczość radosna, albo co po artystach w czasach marnych. Spotkanie z Ewą Toniak na wystawie Marii Anto

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, zbiórka w holu głównym

Jak zauważył kiedyś wybitny historyk sztuki Piotr Piotrowski, polska neoawangarda (czyli awangarda lat 70.) nie była wobec systemu totalitarnego krytyczna i że generalnie doświadczenie artystów tego nurtu było raczej „radosne”. W tak przyjętej perspektywie można zastanowić się, co zatem z krytycznością (czy też jej brakiem) artystów nieneoawangardowych? Jak stopniować i czy w ogóle stopniować tę, z definicji, twórczość „radosną”? Czy kontekst historyczny i polityczny tworzonej w PRL-u sztuki ma dziś dla nas jakiekolwiek znaczenie? Czy wybory (lub ich brak) ówcześnie tworzących artystów wpływają dziś na recepcję ich sztuki? I wreszcie, co wiemy i czy w ogóle interesuje nas dziś polskie życie artystyczne w PRL-u?

Ewa Toniak — doktor nauk humanistycznych, historyczka sztuki, adiunkt na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Interesuje się relacjami sztuki, przestrzeni i autobiografizmu, pamięcią kulturową i współczesnymi narracjami o PRL-u. Autorka książek: „Olbrzymki. Kobiety i socrealizm” (2008, 2009),  „Śmierć bohatera” (2015) i „Prace rentowne. Polscy artyści między ekonomią a sztuką w okresie odwilży” (2015). Autorka i kuratorka wystaw, m.in.: Alina Ślesińska (1926–1984) (2007), Trzy kobiety: Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz, Ewa Partum (2011), Wolny strzelec (2013) w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki; Moore and Auschwitz w Tate Britain (2010); Natalia LL. Secretum et Tremor w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2015). Stypendystka rządu francuskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Mieszka w Warszawie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 07.11.2017 – 04.02.2018
    Maria Anto

    Wystawa Marii Anto w Zachęcie będzie pierwszym tak obszernym przeglądem dzieł malarki od jej śmierci w 2007 roku. Koncentruje się na twórczości z lat 60. i 70. XX wieku. Złoży się na nią około 60 obrazów  (portretów indywidualnych i zbiorowych, przedstawień zwierząt, scen alegorycznych i krajobrazów) oraz rysunki i wybór archiwaliów.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 23.02 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.02 (CZW) 18:00
    Wspólna przestrzeń a dwa światy. O zawodzie służącej i realiach jej pracy w Polsce międzywojennej
    Spotkanie z Moniką Piotrowską-Marchewą z udziałem autora wystawy Szymona Zakrzewskiego
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 28.02 (PT) 18:00
    Luty is for Lynch
    Projekcja filmu „Miasteczko Twin Peaks”
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 01.03 (SOB) 13:00
    Co błękit pruski ma wspólnego z fotografią?
    Otwarte warsztaty z cyjanotypii dla dorosłych
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 04.03 (WT) 18:30
    Repeat after Me II
    spotkanie promocyjne katalogu
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta