22 października 2019, godz. 18:00
wtorek

Sztuka na ulice!
Wykład i warsztaty towarzyszące wystawie „Strajk”

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp wolny, zapisy przez formularz zgłoszeniowy

Jak wyprowadzić sztukę na ulice i do czego może nam się to przydać? W ramach działania na wystawie Strajk. Käthe Kollwitz, Hito Steyerl, Keren Donde wspólnie przyjrzymy się przykładom antywojennych i antyfaszystowskich druków ulotnych — plakatów, grafik, kolaży i fotomontaży. Porozmawiamy o strategiach artystycznych i aktywistycznych takich postaci jak Käthe Kollwitz, John Heartfield, artyści Grupy Krakowskiej oraz Tamás Kaszás, którzy traktowali swoje prace jako narzędzie politycznego protestu.

W czasie spotkania zadamy sobie pytanie o to, jakiej sztuki potrzebujemy na ulicach dzisiaj i przygotujemy własne, współczesne propozycje obrazów aktywistycznych. Uczestniczki i uczestnicy będą mogli przygotować na ich podstawie swoje własne przypinki.

Spotkanie obejmuje 30-minutowy wykład i 60-minutowe warsztaty, w ramach których będziemy pracować nad kolażami i przypinkami. Wykład jest otwarty, osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o wypełnienie formularza.

prowadzący: Bogna Stefańska, Aleksy Wójtowicz

Bogna Stefańska — absolwentka studiów w zakresie historii sztuki, studiowała na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jako przewodniczka, researcherka oraz kuratorka programu publicznego. W swojej pracy badawczej zajmuje się przepisywaniem kanonu działań artystycznych i aktywistycznych wobec wojny i faszyzmu oraz sztuką feministyczną i internetowymi działaniami feministycznymi. Jest odpowiedzialna za research do Atlasu Roku Antyfaszystowskiego — szerokiego, oddolnego, społecznego archiwum postaw oraz działań antywojennych i antyfaszystowskich w historii sztuki, kultury i nie tylko.

Aleksy Wójtowicz — absolwent studiów licencjackich z historii sztuki na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP, obecnie student studiów magisterskich na tym samym wydziale. W jego polu zainteresowań znajduje się przede wszystkim społeczna historia sztuki oraz tradycja kultury lewicowej i antyfaszystowskiej. Członek Koła Naukowego Tęcza i współorganizator cyklu antyfaszystowskiego w warszawskiej galerii KIEDYŚ TO BĘDZIE. Wraz z Bogną Stefańską i Jakubem Depczyńskim jest odpowiedzialny za inicjatywę Atlasu Roku Antyfaszystowskiego, czyli subiektywnego przeglądu antywojennych i antyfaszystowskich inicjatyw z pola sztuki na przestrzeni XX i XXI wieku.

Atlas Roku Antyfaszytsowskiego

Formularz zgłoszeniowy








Dziękujemy. Formularz został wysłany.
Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 10.09 – 17.11.2019
    Strajk
    Käthe Kollwitz, Hito Steyerl, Keren Donde

    Projekt wystawy został zainspirowany historyczną ekspozycją prac niemieckiej graficzki, rzeźbiarki i malarki Käthe Kollwitz, która miała miejsce w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych Zachęta w 1951 roku. Opracowanie dokumentacji i analiza recepcji wystawy była możliwa dzięki prowadzonemu w ostatnich latach w Zachęcie projektowi badawczemu, w którym to właśnie wystawy, a nie poszczególne dzieła stanowiły przedmiot badań.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • mediateka / audio
    Strajk. Käthe Kollwitz, Hito Steyerl, Keren Donde
    Sztuka na ulice! Wykład i warsztaty towarzyszące wystawie
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 10.11 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 10.11 (ND) 19:00
    POV: masz 12 lat i prze****ne
    CZYTANIE PERFORMATYWNE
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • Alt: zdjęcie z wystawy; bliski kadr na fragment podwieszonej instalacji na cieniutkich sznurkach trzymających kolorowe makiety przedstawiające ludzi.
    13.11 (ŚR) 17:00
    Zachęta miga!
    Warsztaty na wystawie „Historie potencjalne” w polskim języku migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 16.11 – 17.11.2024
    Bazarch
    Książki o architekturze, mieście i tak dalej
    Teatr Komuna WarszawaTeatr Komuna Warszawa
  • 22.11 – 24.11.2024
    Sztuka Edukacji. O cyfrowym doświadczaniu kultury
    Konferencja dla osób edukatorskich
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.11 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla dorosłych 60+ po wystawie Paradżanow. Chcę minąć swój cień
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta