Sztuka dostępna
Spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących na wystawie „Łzy szczęścia”
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy, zbiórka w holu głównym
13 lipca, sobota, godz. 12:30 – 14:00
obowiązują zapisy: tel. 887 036 195, e-mail:
prowadzenie i audiodeskrypcja: Anna Palacz-Brzezińska
więcej informacji: Emilia Rudzka, e-mail: e.rudzka@zacheta.art.pl
Zapraszamy na oprowadzanie z audiodeskrypcją na żywo na wystawie Łzy szczęścia – największej dotychczas prezentacji kolekcji Zachęty. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt prac z ostatnich dekad, w tym kluczowe dzieła polskiej historii sztuki oraz te związane z ważnymi wydarzeniami w historii galerii. Prace te tworzą narrację o emocjach, jakie budziły kiedyś i budzą dziś. Niektóre z nich wywoływały skandale, poruszając tematy tabu jak choroba, starość czy niepełnosprawność. Wystawa bada, jak współczesne społeczeństwo reaguje na te tematy.
Wybrane prace oraz ich współczesne interpretacje i komentarze artystów oraz publiczności odzwierciedlają zmiany wrażliwości społecznej na przestrzeni lat. Wystawa ukazuje także ważną rolę sztuki współczesnej i instytucji kultury w procesie odzyskiwania głosu przez systemowo wykluczane grupy społeczne.
Wystawa Łzy szczęścia to przestrzeń, gdzie aktywność publiczności i program performatywny odgrywają równie ważną rolę co prezentowane prace. Artyści poprzez swoje działania wchodzą w dialog z dziełami, proponując alternatywne sposoby zwiedzania galerii. Program performatywny oraz choreografia wystawy uwzględniają różnorodne sposoby funkcjonowania i wrażliwości odbiorców, zachęcając do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.
Nasi wolontariusze mogą pomóc Państwu w dotarciu do Zachęty. Jeśli istnieje taka potrzeba, prosimy o kontakt: tel. 887 036 195, e-mail: dostepnosc@zacheta.art.pl
-
08.06 – 29.09.2024Łzy szczęścia
Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń, w której równie ważną rolę jak prezentowane prace odgrywają aktywność publiczności i program performatywny. Zaproszeni artyści i artystki poprzez swoje działania wchodzą w dialog z wybranymi dziełami i wskazują na możliwość alternatywnego zwiedzania galerii. Program performatywny, podobnie jak choreografia wystawy, uwzględnia różne sposoby funkcjonowania w świecie i wrażliwość publiczności. Zachęca także do cielesnego doświadczania dzieł sztuki.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta