Sylphine Soporifera
koncert akustyczny Antoniny Nowackiej
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
19
Antonina Nowacka zaprasza do duchowej podróży z odgłosami wiatru, powietrza i szeptami sylfów. W przestrzeni Zachęty wybrzmią delikatne i medytacyjne, usypiające pieśni nawiązujące do utworów z jej nadchodzącej płyty Sylphine Soporifera. Przy akompaniamencie harfy i fletów artystka przywoła element powietrza i związane z nim istoty.
Sylfy według średniowiecznych podań były duchami lub istotami powietrznymi pełnymi delikatności, eteryczności i tajemnicy. Ich korzenie sięgają alchemii i okultyzmu, pojawiały się także w niektórych tradycjach ezoterycznych, jak teoria czterech żywiołów, w której powietrze jest jednym z podstawowych elementów. Często kojarzono je z poezją, muzyką i sztuką. W literaturze ezoterycznej, np. w pismach austriackiego filozofa Rudolfa Steinera, sylfy są opisywane jako istoty duchowe, które rozwijają ludzką świadomość, przewodnicy w procesie transformacji, mogące także sprowadzić człowieka na ścieżkę szaleństwa.
akompaniament:
Anna Pasic – harfa
Magdalena Gajdzica – flet
grupa flecistów:
Natalia Ratyńska
Michał Laskowski
Miła Nowacka
kostiumy: Planeta
Antonina Nowacka – wokalistka, artystka dźwiękowa i kompozytorka tworząca oniryczne pejzaże dźwiękowe za pomocą różnych mediów, głównie głosu. Studiowała tradycyjne praktyki wokalne rozmaitych kultur i syntezę dźwięku, rozwijając unikalną jakość głosu z charakterystycznym, hipnotyzującym wibrato przypominającym brzmieniem teremin. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury Indonezji na kierunku muzykologia w ISI Yogyakarta (2018/2019). Uczennica klasycznego wokalu hindustani pod okiem mistrzyni stylu gwalior – Shashwati Mandal. Wydała albumy: Lamunan (2020), Vocal Sketches from Oaxaca (2021), Languoria (z Sofie Birch) (2022). Występowała w wielu przestrzeniach koncertowych i galeriach m.in. w Nowym Jorku (Lincoln Centre), Londynie (Barbican Centre), Berlinie (Silent Green), Mexico City (Centro National de las Artes), Madrycie (La Casa Encendida), Paryżu (Bourse de Commerce), Brukseli (BOZAR), Lyonie (Maison de Lorette), Mediolanie (Oxilia Gallery), Pradze (PONEC Theater).
-
15.03 – 26.05.2024Z popiołów
Świat wokół płonie. Postać o głupawym spojrzeniu pije kawę i mówi: „This is fine”. Śmieszno-smutne, pogodzone z szalejącą apokalipsą memy są przejawem wiary, że natura i ludzki świat mają charakter mitycznego Feniksa, który zawsze odrodzi się z popiołów. W wielu kulturach to fantastyczne zwierzę było kojarzone z bóstwami solarnymi, miało symbolizować cykliczność natury, nieśmiertelność oraz odradzanie się życia. Od wieków wierzono, że Feniks u kresu swego życia spala się, żeby narodzić się ponownie jako silny ptak.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta