Spotkanie z Maciejem Dąbskim
Odwzorowania kartograficzne — co to i po co?
Miejsce Projektów Zachęty
wstęp wolny
Attila Csörgő w swoich najnowszych pracach prezentowanych na wystawie Skwer nieznanych przestrzeni w Miejscu Projektów Zachęty odwołuje się m.in. do kartografii.
W celu przedstawienia powierzchni kuli ziemskiej lub jej fragmentu na płaszczyźnie mapy niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego odwzorowania geograficznego (kartograficznego). Siłą rzeczy zniekształci ono rzeczywiste odległości, kąty lub powierzchnie. Podczas spotkania dowiemy się, jakie są matematyczne założenia różnych odwzorowań, poznamy też ich wady i zalety.
Maciej Dąbski jest profesorem na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW oraz wieloletnim nauczycielem geografii w szkołach średnich. Z kartografii miał piątkę, ale jego obecne zainteresowania badawcze koncentrują się na lodowcach i wieloletniej zmarzlinie. W wolnych chwilach (których w zasadzie nie ma) wraz ze swoimi licealistami pisze artykuły naukowe o Warszawie.
-
21.10.2022 – 08.01.2023Attila CsörgőSkwer nieznanych przestrzeni
Skwer nieznanych przestrzeni to nowy projekt Attili Csörgő, węgierskiego artysty od dziesięciu lat mieszkającego w Polsce. Wystawa prezentuje prace przygotowane z myślą o przestrzeni Miejsca Projektów Zachęty oraz wcześniejsze z cyklu Kartograficznych projekcji. Twórczość Csörgő (fotografia, rzeźba, rysunek, instalacja) sytuuje się na pograniczu sztuki, nauki i techniki. Najnowsze projekty artysty koncentrują się wokół sposobów odwzorowania przestrzeni na płaszczyźnie, map i siatek geograficznych.
Miejsce Projektów ZachętyMPZ