Spotkanie z Elżbietą Dzikowską i Wiesławą Wierzchowską na wystawie „Dzikość serca”
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, zbiórka w holu głównym
Zapraszamy na spotkanie z krytyczkami sztuki Elżbietą Dzikowską i Wiesławą Wierzchowską, które ze swojej perspektywy oprowadzą po wystawie Dzikość serca.
Wiesława Wierzchowska i Elżbieta Dzikowska były inicjatorkami i komisarzami przełomowej pod wieloma względami wystawy Jesteśmy z 1991 roku. Prezentowana była wówczas w Zachęcie twórczość artystów różnych generacji związanych z Polską pochodzeniem, wychowaniem czy edukacją, lecz mieszkających i tworzących za granicą — od zawsze, od kilku dekad bądź zaledwie kilku lat (jak w przypadku emigracji stanu wojennego). Wielu z nich po raz pierwszy od dawna zaistniało w oficjalnym obiegu artystycznym, bowiem artysta, który decydował się wtedy na opuszczenie kraju, musiał liczyć się z zapisem cenzorskim na swoją twórczość, a nawet na nazwisko. Prezentowana obecnie w Zachęcie wystawa Dzikość serca, której kuratorką jest Sylwia Serafinowicz, to swoisty portret okresu transformacji. Składają się na nią wybrane przez autorkę dzieła ukazujące wizerunki Polaków — czasem z perspektywy obcokrajowca, innym razem tworzone przez emigranta, czasem przez artystę poszukującego swych korzeni, niekiedy zbudowane z klisz i stereotypów, nieraz próbujące uchwycić rzeczywistość z punktu widzenia tych, którzy niedawno zdecydowali się na emigrację.
Elżbieta Dzikowska — historyczka i krytyczka sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej. Wraz z Tonym Halikiem zrealizowała dla Telewizji Polskiej około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny Pieprz i wanilia.
Wiesława Wierzchowska — krytyczka i historyczka sztuki, pracowała na Uniwersytecie Warszawskim, a potem w Zachęcie. Współredagowała pismo „Projekt”, współtworzyła Galerię Krytyków. Jest autorką wywiadów z wybitnymi polskimi artystami plastykami (m.in. z Jerzym Nowosielskim, Józefem Czapskim, Igorem Mitorajem, Janem Lebensteinem) oraz krytykami sztuki.
-
03.03 – 06.05.2018Dzikość sercaPortret i autoportret w Polsce po 1989 roku
Punktem wyjścia dla wystawy Dzikość serca stała się kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING – od lat gromadząca prace polskich artystek i artystów, które powstały po 1990 roku. Wystawa prezentuje autorski wybór kuratorki, która korzystając m.in. z wybranych z kolekcji dzieł opowiada o okresie politycznej i ekonomicznej transformacji w Polsce.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta