Spotkanie z Bogną Burską towarzyszące wystawie artystki „Bunt Głuchych”
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
Tematem spotkania będą problemy komunikacyjne między ludźmi. Jak język wpływa na relacje? Dlaczego nie umiemy się porozumieć? Punktem wyjścia do rozmowy będzie film Bogny Burskiej Bunt Głuchych prezentowany w Zachęcie.
prowadzenie: Daniel Kotowski
tłumaczenie z PJM: Joanna Ciesielska, Magda Schromova
Bogna Burska — malarka, autorka filmów, instalacji i fotografii. Ukończyła warszawską ASP (2001). Doktor habilitowana na stanowisku adiunkta ASP w Gdańsku w Katedrze Intermediów. W pracach wideo wykorzystuje sekwencje z popularnych filmów oraz telewizyjnych relacji, wchodząc w polemikę z kanonami estetyki i przyzwyczajeniami zakorzenionymi w wizualnej warstwie kultury. Autorka pierwszego tekstu dramatycznego o środowisku zajmującym się sztuką współczesną: Gniazdo. Sztuka o tym jak użyć rzeczy w sposób nieodpowiedni i potem ich jeszcze nie zmarnować („Dialog” 2013, nr 9). Wystawia w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie i Gdańsku.
Daniel Kotowski — absolwent Wydziału Architektury Wnętrz (specjalizacja wystawiennictwo) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz absolwent Wydziału Sztuki Nowych Mediów (kierunek architektura wnętrz, specjalizacja wystawiennictwo) Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Interesuje się biowładzą, komunikacją społeczną, wystawiennictwem i architekturą. Od 2017 roku prowadzi w Zachęcie cykl spotkań Zachęta miga i Zachęta miga rodzinnie w Polskim Języku Migowym. Prowadzi też warsztaty dla dzieci i dorosłych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Był członkiem Grupy Artystów Głuchych.
-
09.11.2018 – 20.01.2019Bogna BurskaBunt Głuchych
Bunt Głuchych to spektakl i film jednej z najciekawszych artystek wizualnych średniego pokolenia, dr hab. w Katedrze Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tytułowy „bunt Głuchych” odnosi się do protestu niesłyszących studentów amerykańskiej uczelni Gallaudet University, którzy w 1988 roku wywalczyli powołanie pierwszego w historii głuchego rektora. Projekt został zainspirowany historią holenderskiej artystki — córki chińskich imigrantów, urodzonej już w Europie. Gdy przyszła na świat, pomoc społeczna poradziła rodzicom, by wychowali ją, nie mówiąc do niej w swoim języku, co miało służyć lepszej asymilacji dziewczynki.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta