Spotkania z fotografami magazynu „Polska”: Jan Morek
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
Wydarzenie tłumaczone na PJM
prowadzenie: Dominik Czapigo
Jan Morek — fotograf, kronikarz życia politycznego PRL, autor albumów fotograficznych poświęconych społeczeństwu, architekturze i krajoznawstwu, współpracownik wielu czasopism. W 1966 roku został zatrudniony w „The Polish Review” (Afryka/Azja). Dla wydawnictwa Polonia, a później Polskiej Agencji Interpress przepracował niemal trzy dekady. W pierwszych latach pracy dla miesięcznika wykonywał serie poświęcone tematyce społecznej oraz fotografie sportowe, przemysłowe, a także dokumentujące spotkania dyplomatyczne i życie Afrykańczyków w Polsce. W późniejszych latach realizował wiele fotoreportaży społecznych, ale przede wszystkim dokumentował wydarzenia polityczne w kraju i za granicą. Był autorem reportaży m.in. z wizyt w Polsce Charles’a de Gaulle’a (1967), Richarda Nixona (1972), Fidela Castro (1972), Jana Pawła II (1979). Z politykami jeździł również w delegacje zagraniczne; wraz z ekipą Edwarda Gierka był z wizytą na Kubie w 1975 roku. Fotograf najbardziej znany jest jednak z fotografii polityków uchwyconych w nieoficjalnych sytuacjach, jak chociażby Gierka zdejmującego buty po wizycie w kopalni w USA w 1973 roku. Portretował też osoby ze świata kultury i nauki, np. Artura Rubinsteina, Witolda Lutosławskiego czy Tadeusza Kotarbińskiego.
Dominik Czapigo — w latach 2011–14 koordynator programu „Historia Mówiona” w Ośrodku KARTA, współpracownik Domu Spotkań z Historią. Od 2014 roku członek redakcji kwartalnika „Karta”. Współautor programu dokumentacyjnego historii mówionej Fotografowie w Peerelu.
Kolejne spotkania z fotografami magazynu "Polska":
- 23.05 spotkanie z Harrym Weinbergiem
- 5.06 spotkanie z Tadeuszem Rolke
prowadzenie: Dominik Czapigo
-
30.03 – 23.06.2019„Polska” na eksport
Miliony rozkładówek, kilkanaście wersji językowych, kilkuset autorów fotografii, trzy podstawowe edycje, z czego dwie wychodzące prawie nieprzerwanie od roku 1954 do 1989 (wersja na Zachód) i do 1990 (wersja Wschód) — to imponujący obraz miesięcznika „Polska” w liczbach.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta