Rozczynianie. Spotkanie na wystawie z Teresą Murak
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
sale wystawowe, wstęp wolny
Preformans Teresy Murak Lato 1987, 15 lipca – 15 sierpnia, Lillehammer, został zrealizowany w ramach sympozjum Natura-Sztuka. Sztuka-Natura w Lillehammer w 1987 roku. Artystka posłużyła się wówczas ziemią z bagnistych terenów Norwegii oraz zaczynem chlebowym — materiałem, który odgrywał kluczową rolę w jej sztuce od połowy lat 80. Zaczyn został umieszczony w bagnie, a następnie doglądany i dokarmiany przez artystkę przez cztery tygodnie trwania performansu. W tym czasie rozrósł się on do średnicy półtora metra, tworząc rodzaj organicznej rzeźby. Choć działanie było efemeryczne, to proces, który artystka rozpoczęła blisko 30 lat temu, ma dzisiaj swoją kontynuację. Sześcienny fragment ziemi z Norwegii — z miejsca, w którym rozgrywał się performans — został przeniesiony do Zachęty i można oglądać go na wystawie. Spotkanie będzie okazją do kontynuacji tego procesu i włączenia w niego widzów, a zaczyn chlebowy stanie się ponownie materią działania artystki.
Gościem Teresy Murak i animatorką działania na wystawie będzie Joanna Zwinczak, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP i studentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie przygotowuje pracę magisterską o twórczości Teresy Murak pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Szczerskiego.
-
07.05 – 17.07.2016Teresa Kazimiera Murak-Rembielińska
Performerka i rzeźbiarka podejmująca działania w przestrzeni publicznej, prekursorka i najważniejsza przedstawicielka sztuki ziemi w Polsce. Od pierwszych realizacji, takich jak Zasiew w domu studenckim Dziekanka (1972), Procesja (1974) czy Przyjście zieleni w Galerii Repassage (1975), znakiem rozpoznawczym artystki jest wykorzystywanie biologicznych procesów: zasiewu, wzrostu, obumierania.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta