Przegląd filmów dokumentalnych Gordona Parksa:
Flavio (1964); Diary of a Harlem Family (1968); The World of Piri Thomas (1968)
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
Trzy filmy, których bohaterów, żyjących w różnych częściach świata, łączy walka o lepszą przyszłość i przetrwanie w ciężkich warunkach – w Harlemie (Black Harlem, Spanish Harlem) i w Brazylii.
Flavio to historia ciężko chorego chłopca z Brazylii, Flavio da Silvy, który stał się bohaterem fotograficznego eseju Gordona Parksa. Po publikacji zdjęć w magazynie „Life” udało się zebrać pieniądze na jego leczenie i przeprowadzkę rodziny de Silva z faweli.
Esej fotograficzny poświęcony harlemskiej rodzinie Fontenelle, ukazujący trudne realia życia w biedzie, można zobaczyć też na wystawie w Zachęcie. Zdjęcia są portretem dzielnicy w roku 1967.
The World of Piri Thomas to dokument poświęcony postaci Piri Thomasa (1928–2011), poety, artysty i działacza społecznego pochodzenia portorykańskiego, ze wschodniego Harlemu (tzw. Spanish Harlem) – dzielnicy o bardzo złej reputacji, która w czasie powstania filmu zamieszkana była głównie przez imigrantów z krajów latynoskich.
Całość 92 min
-
18.03 – 21.05.2017Gordon Parks: Aparat to moja broń
Tytuł wystawy Gordon Parks: Aparat to moja broń jest cytatem z pierwszej i najważniejszej książki Parksa — wspomnień A Choice of Weapons [Wybór broni]. To zarazem motto jego życia określające precyzyjne wybieranie środków tak, by dosięgnąć celu, ale także będące formą aktywizmu w walce o równość społeczną.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta