Prinz Gholam
Performans w czterech wejściach
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu na wystawy
07
Berliński duet artystyczny Prinz Gholam, w ramach weekendu otwarcia swojej wystawy w Zachęcie, zaprezentuje performans i oprowadzi po wystawie.
W sobotę 7 września 2024 roku, w odsłonach zaczynających się o godz. 16, 17, 18 i 19, Prinz Gholam przedstawią Performans w czterech wejściach złożony z kilku sesji o różnym czasie trwania, który odbędzie się w przestrzeni wystawy, w sali z wielkoformatowymi rysunkami. Działania artystów będą współgrać z aranżacją wystawy, a noszone przez nich w trakcie performansu maski spełnią rolę łącznika z eksponowanymi pracami. Maski są zarówno osobnymi dziełami duetu, jak i rekwizytami. Każda ma inny wyraz – od realistycznych, przez groteskowe i abstrakcyjne, po historyczne. Ich użycie pozwala na zatarcie indywidualności; nie są przypisane do konkretnych tożsamości, lecz wyrażają „nie-tożsamość”, wskazując na samo istnienie ciała oraz jego unifikację. Performans składać się będzie z serii minimalistycznych, statycznych układów choreograficznych, a artyści staną się rodzajem żywych rzeźb o medytacyjnym i intymnym charakterze.
Wolfgang Prinz (ur. 1969) i Michel Gholam (ur. 1963) tworzą razem od 2001 roku. Ich multidyscyplinarna praktyka obejmuje działania na żywo, filmy, zdjęcia, rysunki wielkoformatowe i obiekty. Początkowo realizowali oddzielne projekty – Prinz malował obrazy na ścianach swojej pracowni, a Gholam zajmował się fotografią i rysunkiem. Z czasem wspólnie rozwinęli multidyscyplinarną praktykę opartą na performatywnych działaniach i symbiotycznej współpracy. W swych układach choreograficznych wykorzystują i reinterpretują motywy zaczerpnięte z różnych źródeł, zwracając uwagę na polityczny i społeczny wymiar ciała postrzeganego przez jego historyczne reprezentacje.
-
07.09 – 03.11.2024Prinz Gholam
Prinz Gholam to nazwiska dwóch artystów: Wolfganga Prinza i Michela Gholama, działających w duecie od 2001 roku. Pochodzą z różnych kultur — niemieckiej (Prinz) i libańskiej (Gholam) — nie są jednak przywiązani do kontekstu narodowego. W swoich pracach i działaniach wykorzystują swobodnie — w poczuciu wolności — wielokulturowe wątki z różnych przestrzeni i czasów. Od początku wspólnej praktyki posługują się performansem, choreografią realizowaną w obecności widzów lub dokamerowo — w postaci fotografii i zapisu filmowego utrwalającego efemeryczne zdarzenia. Tworzą unikatowe, wielkoformatowe rysunki, małe obiekty rzeźbiarskie z kamieni oraz charakterystyczne maski, do których powstania przyczyniła się pandemia 2020 roku.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta