Polski artystyczny kontekst twórczości Ahmeda Cherkaoui
Oprowadzanie tematyczne po wystawie „Ahmed Cherkaoui w Warszawie”
Facebook Zachęty
wstęp wolny
Oglądaj na facebooku Zachęty
Marokański malarz Ahmed Cherkaoui przyjeżdża do Warszawy w 1960 roku i od razu wiąże się ze środowiskiem polskiej awangardy. Podczas oprowadzania skupimy się przede wszystkim na warszawskim kontekście wystawy — historii Galerii Krzywego Koła, pracach Henryka Stażewskiego, który był inicjatorem wystawy Cherkaouiego w staromiejskiej galerii, oraz na twórczości Erny Rosenstein.
prowadzenie: Zuzanna Zasacka
#ZACHĘTAONLINE #LIVE #SHOWMUSTGOON
W piątek i niedzielę oprowadzania po naszych aktualnych wystawach odbywają się zgodnie z planem... tylko w przestrzeni wirtualnej! Zapraszamy na LIVE naszych edukatorów. Kiedy? W piątki o 17 i w niedziele o 12.15. Gdzie? Facebook Zachęty. Widzimy się online!
-
10.03 – 02.08.2020Ahmed Cherkaoui w WarszawiePolsko-marokańskie relacje artystyczne (1955–1980)
Ahmed Cherkaoui uznawany jest powszechnie za pioniera i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli marokańskiej sztuki współczesnej. Na początku lat 60. studiował rok w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a czas spędzony w Polsce okazał się przełomowy w jego malarskiej karierze. Warszawski okres, oparty na poszukiwaniach malarstwa materii, zapowiadał jego późniejsze eksperymenty w obszarze sztuki abstrakcyjnej, pełnej odwołań do tradycyjnej kultury berberskiej i motywów religijnych islamu, jak również polskiej i francuskiej awangardy.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta